NBA: Οι Μπουλς σκότωσαν τον «Βασιλιά», μία ακόμα νίκη για Σπερς (vids)

Με πολύ ωραία και ενδιαφέροντα ματς ολοκληρώθηκε και η χθεσινή βραδιά του «μαγικού» κόσμου του ΝΒΑ με τα δύο αποτελέσματα που ξεχώρισαν να είναι η νίκη των Μπουλς απέναντι στους Πρωταθλητές Κλίβελαντ Καβαλίερς με 111-105 και η νίκη των Σπερς των Ποποβιτς και Λέοναρντ απέναντι στους Ουίζαρντς με 107-105.

Στο ματς που έγινε στο Σικάγο, οι Καβς του Λεμπρόν Τζέιμς ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά δεν μπορούσαν να πάρουν μεγάλη διαφορά και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους

μπροστά με 60-59. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Μπουλς με απίστευτη άμυνα πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα με 89-80 και κατάφεραν παρότι δυσκολεύτηκαν πολύ να το κρατήσουν μέχρι το τέλος και να οδηγήσουν τους Πρωταθλητές στην τρίτη συνεχόμενη ήττα τους φέτος.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μπάτλερ με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Γκίμπσον που έκανε double double με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ουέιντ με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τους Καβς ξεχώρισε ο Λεμπρόν με 27 πόντους, 13 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Στο παιχνίδι που έγινε στο Τέξας οι σπουδαίοι Σπερς των Πόποβιτς και Λέοναρντ, δυσκολεύτηκαν πολύ από τους μέτριους φέτος Ουίζαρντς ειδικά στο πρώτο μέρος και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 60-57. Η τρίτη περίοδος ήταν πολύ σημαντική καθώς το Σαν Αντόνιο δέχθηκε μόλις 14 πόντους και πήες ένα σημαντικό προβάδισμα με 80-74. Τελικά ο Ουόλ και η παρέα του ξαναμπήκαν στο ματς και έχασαν από τον απίστευτο Λέοναρντ στο τέλος και στις λεπτομέρειες με 107-105.

Καλύτεροι για τους Σπερς ήταν ο Λέοναρντ με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Γκασόλ που έκανε double double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την Ουάσινγκτον ξεχώρισαν ο Ουόλ με 21 πόντους και 15 ασίστ και ο Γκόρτατ με 21 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Nice touch, @JimmyButler pic.twitter.com/KfeCFovd60

Great hustle by @ImanShumpert has keyed a 14-6 run for the squad. #DefendTheLand pic.twitter.com/0ck1BN8uk1