#FIBAU18Europe: Τσινέκε... λαμπρή την οδηγεί!

Την τρίτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες, πέτυχε η Εθνική Νεανίδων στο Ευρωμπάσκετ U18 Β' Κατηγορίας του Σαράγεβο, κερδίζοντας με 53-38 την Εσθονία και παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά. Με την Έλενα Τσινέκε να παραδίδει ένα προσωπικό «σόου» με 19 πόντους και την άμυνά τους να «μασά σίδερα», οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη έφτασαν με άνεση στο θετικό αποτέλεσμα.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παλεύουν για το προβάδισμα. Η Ελλάδα
μετά το αρχικό 6-2 πέρασε μπροστά με 13-9, αλλά η Εσθονία απάντησε κάνοντας 15-13 υπερ. της. Οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη έχοντας μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα πίεσαν πολύ την αντίπαλο κάνοντας το 19-15. Η συνέχεια, όμως, ήταν καλύτερη, καθώς τρία συνεχόμενα καλάθια από την Έλενα Τσινέκε έκαναν το 27-21 για να κλείσει με 29-21 το δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι της Κολλάτου. Η Εθνική έδειχνε αποφασισμένη και πήρε αέρα 14 πόντων (35-21) με δύο τρίποντα από Καρλάφτη και Έλενα Τσινέκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η Εσθονία μείωσε σε 35-25 για να γίνει στο 28ο λεπτό το 39-25 για την Ελλάδα που διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (41-31) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Δεν άλλαξε τίποτα στη συνέχεια με τις Ελληνίδες να κρατούν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (49-35 στο 35ο λεπτό), με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της 44 δευτερόλεπτα από το τέλος, όπου δύο βολές της Κατερίνας Τσινέκε έγραψαν το τελικό 53-38. Δεκάλεπτα: 15-15, 29-21, 41-31, 53-38 ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκράκη 2, Τζανετάτου, Τσινέκε Ε. 19 (1 τρ.), Παναγιωτοπούλου, Κολλάτου 8 (6 ριμπ., 4 ασίστ, 5 κλ.), Τσινέκε Κ. 4, Βιντσιλαίου 6 (14 ριμπ., 3 ασίστ, 4 κλ.), Σταυροπούλου, Γεροστεργίου, Αναστασοπούλου 3, Καλφάφτη 7 (1 τρ.), Δανδουλάκη 4. ΕΣΘΟΝΙΑ: Βίιρμα 5(1), Βάρικ 4, Ιγκνατίεβα, Βαϊνο 8, Αντελμπερτ 8, Αέρ 2, Ρεϊβαλντ, Κασεμάγκι, Τάελ 11, Κλίιμσον.