#FIBAOQT: Συγκλονιστικό φινάλε και πρόκριση για το Πουέρτο Ρίκο (vids)

Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ιδιαίτερα σκληρό και άναρχο το Πουέρτο Ρίκο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λετονίας με 70-77 και πέρασε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Σερβία-Τσεχία για να διεκδικήσει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.Κομβική η παρουσία του Κάρλος Αρόγιο στο τελευταίο δίλεπτο με πέντε πόντους και μια ασσίστ και κρίσιμο τρίποντο στα 45΄΄ πριν την λήξη του ματς. Η Λετονία πλήρωσε
το απογοητευτικό της ποσοστό στα τρίποντα (12% με 3 στα 26). Oι δύο ομάδες μπήκαν αγχωμένες στον αγωνιστικό χώρο με τα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού να είναι αρκετά άστοχες(4-4) προσπαθώντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους κυρίως με προσπάθειες κοντά στο καλάθι. Η Λετονία στην συνέχεια επιχείρησε να βρει σκορ με μακρινά σουτ χωρίς αποτέλεσμα (1 στα 8 τρίποντα στο 8΄) , ενώ το Πουέρτο Ρίκο προσπάθησε να βρει σκορ από τον αιφνιδιασμό με τον Τζέι Τζέι Μπαρέα (7 πόντους στο 7').Η αστοχία των δύο ομάδων ( 1 στα 10 τρίποντα η Λετονία) είχε ως αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με 13-17 υπέρ του Πουέρτο Ρίκο.Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς άνοιξε σχετικά στα πρώτα λεπτά με τους Λετονούς όμως να παραμένουν δραματικά άστοχοι από την γραμμή των τριών πόντων.Ο Τίμα πάλευε μόνος του με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ στο 15΄ ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μπαρέα με 10π και 4/7 σουτ ξεχώριζε καθώς δημιούργησε και αρκετές φάσεις για τον Μπάλκμαν ο οποίος στο 18΄ έκανε το 26-33 ύστερα από ωραίο τελείωμα κοντά στο καλάθι. Η Λετονία φανερά μπλοκαρισμένη και εξουδετερωμένη από την καλή άμυνα των αντιπάλων, δυσκολευόταν να βρει σκορ.Οι Λετονοί έσφιξαν την άμυνα τους στο τελευταίο δίλεπτο και χτυπώντας δύο φορές στον αιφνιδιασμό κατάφεραν να κλείσουν την διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με 30-33 εις βάρος τους.Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λετονοί σταμάτησαν τα τρίποντα, μπήκαν δυναμικά και χτυπώντας σε δύο φάσεις κάτω από το καλάθι, πήραν το προβάδισμα με 34-33 στο 22΄, όμως ο Κλεμέντε απάντησε με τρίποντο. Η ομάδα του Μπαγκάρτσκις συνέχισε να χτυπάει στο ποστ πετυχαίνοντας όλους τους πόντους στο δεύτερο ημίχρονο εώς και το 25΄ κάτω από το καλάθι διαμορφώνοντας το 40-40 στο 26΄. Ο Κάρλος Αρόγιο με τρίποντο στο 27΄ επανέφερε την διαφορά υπέρ των Πορτορικάνων (43-47).Στο 28΄ ο Μπέρτανς κέρδισε φάουλ από τον Μπάλκμαν στην προσπάθεια του για τρίποντο, ευστόχησε στις βολές και έβαλε μπροστά την Λετονία με 48-47. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 50-51 υπέρ του Πουέρτο Ρίκο.Στο τελευταίο και κρισιμότερο δεκάλεπτο οι Πορτορικάνοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με τρίποντα των Χουέρτας και Σάντσεζ έχτισαν διαφορά έξι πόντων (53-59 στο 32΄), όμως ο Μπέρτανς απάντησε με τρίποντο στην επόμενη φάση.Οι δύο ομάδες έπαθαν επιθετικό μπλακ αόυτ για τρία λεπτά με το Πουέρτο Ρίκο να το σπάει εν τέλει, μετά σπό κάρφωμα του Ντίαζ στο 35΄. O Πασέτσνικς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία (64-64 στο 36΄). Δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ο Αρόγιο με ωραίο τζαμπ σουτ έγραψε το 68-65 με τους Λετονούς να ισοφαρίζουν στην επόμενη με σουτ τριών πόντων.Στα 45΄΄ πριν το τέλος ο Αρόγιο με τρίποντο διαμόρφωσε το 68-73. Από το Πουέρτο Ρίκο ξεχώρισε ο Τζέι Τζέι Μπαρέα και ο Κάρλος Αρόγιο με 14 πόντους ενώ από την μεριά της Λετονίας ο Τίμα είχε 16 πόντους. Τα δεκάλεπτα: 13-17, 30-33 ,50-51 , 70-77