Chef Curry...με 51 πόντους και μέγας Ντουράντ (vid's)

Ο Ντρέιμοντ Γκριν δεν κρατήθηκε στο φινάλε, και «μπουγέλωσε» στον Στεφ Κάρι την ώρα που έδινε συνέντευξη στην τηλεόραση, μετά την εκπληκτική του παράσταση, την οποία είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν όσοι βρέθηκαν στην «Verizon Center» της πρωτεύουσας, με τους Ουόριορς να επικρατούν των Ουίζαρντς με 134-121, σε ένα χορταστικό παιχνίδι, φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 45-4. Τι ακριβώς «μαγείρεψε» ο σεφ...Στέφ Κάρι στην Ουάσινγκτον είναι ασύλληπτο να χαρακτηριστεί, με τον περσινό mvp της κανονικής

περιόδου στο NBA, να σκοράρει 51 πόντους με 11/16 τρίποντα (είχε λιγότερα δίποντα με 8/12), μόλις 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη 36 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, σε ένα παιχνίδι που οι «Dubs» είχαν 20/42 τρίποντα, ο Στεφ Κάρι πέτυχε 36 πόντους (13/14 σουτ) στο πρώτο ημίχρονο, σπάζοντας το ρεκόρ γηπέδου που είχε ο μέγας Μάικλ Τζόρνταν με 34 πόντους από το 2001, ενώ εξακολουθούν να μοιράζονται το καλύτερο ξεκίνημα όλων των εποχών, μαζί με τους Σίξερς της σεζόν 1966-67, έναν αγώνα δηλαδή πάνω από το ρεκόρ που είχαν στο ίδιο χρονικό διάστημα της κανονικής περιόδου οι Μπούλς του 1995-96. Εκτός από τον Κάρι, στο 10ο triple-double της σεζόν έφτασε ο Ντρέιμοντ Γκριν έχοντας 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ενώ και ο Κλέι Τόμπσον είχε πολύ καλή απόδοση, με 24 πόντους (6/13 τριπ.). Μέσα σε όλα αυτά δεν θα πρέπει να ξεχαστεί και η διαστημική εμφάνιση του Τζον Ουόλ, ο οποίος σκόραρε 41 πόντους με 17/25 σουτ και 10 ασίστ.

Chef Curry was cookin' tonight!

Δημοσιεύτηκε από NBA from B/R στις Τετάρτη, 3 Φεβρουαρίου 2016

Στα όρια τους έφεραν τους Θάντερ οι Μάτζικ, με την Οκλαχόμα να φτάνει σε μια σπουδαία νίκη με 117-114 χάρη στις μεγάλες προσωπικότητες που διαθέτει στο ρόστερ της. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στην «Chesapeake Energy Arena» από τον Νοέμβριο του 2008, και χάρη στην τρομερή εμφάνιση του Βίκτορ Ολαντίπο (37 π., 13/19 σουτ, 7 ριμπ., 4 ασίστ) έφτασαν κοντά στο να το πετύχουν, έχοντας το προβάδισμα με 112-114, με την είσοδο του παιχνιδιού σε εκείνο το σημείο.Ωστόσο ο Νίκολα Βούτσεβιτς (16 π.) αστόχησε, και έτσι ο Ράσελ Ουέστμπρουκ με λει απ ισοφάρισε σε 114-114 στα 29,4'', για να έρθει ο Κέβιν Ντουράντ με τρίποντο στο τελείωμα της αναμέτρησης να «σκοτώσει» τους Μάτζικ. Ο Κέβιν Ντουράντ σκόραρε 37 πόντους με 6/12 τρίποντα, ενώ σε τρίτο συνεχόμενο triple-double έφτασε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, έχοντας 24 πόντους (10/18 σουτ) με 19 ριμπάουντ και 14 ασίστ. Αυτή ήταν η 12η νίκη στα τελευταία 13 παιχνίδια για τους Θαντερ.

Στην «Time Warner Cable Arena» της Σάρλοτ σταμάτησε η θετική πορεία των Καβς, οι οποίοι έχοντας ένα καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο (πέτυχαν μόλις 39 πόντους) ηττήθηκαν από τους Χόρνετς, οι οποίοι δίνουν την δική τους μάχη για την 8αδα των playoffs. Τα πάντα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο όταν οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 33-17, με τον Τζέρεμι Λιν να κάνει τρομερή δουλειά, έχοντας 24 πόντους (7/13 σουτ) και 8 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του Ταϊβανέζου γκαρντ ήταν και οι Μάρβιν Ουίλιαμς (16 π., 5/7 σουτ), Φράνκ Καμίνσκι (15 π., 7/8 σουτ, 6 ριμπ.) και Μίκαελ Κιντ-Γκίλχριστ (11 π., 13 ριμπ.). Για το Κλίβελαντ, που έχασε τον γρήγορο ρυθμό του στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Κάιρι Έρβινγκ είχε 26 πόντους (10/17 σουτ), με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να προσθέτει 23 πόντους (10/21 σουτ).