Champions League: Η δεύτερη πράξη της 4ης αγωνιστικής

Σήμερα (9/11) ολοκληρώνεται η 4η αγωνιστική του Basketball Champions League, με τον Άρη να παίρνει μια σπουδαία νίκη κόντρα στη Μπάνβιτ, παραμένοντας παράλληλα αήττητος στη νέα διοργάνωση της FIBA.

Αναλυτικά το πανόραμα της 4ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Η Μονακό τα βρήκε "σκούρα" κόντρα στη Ναχαρίγια, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη

νίκη με 71-64, κάνοντας παράλληλα το 4/4. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος, όμως η Μονακό ήταν καλύτερη και απέφυγε την ήττα-σοκ. Πέντε παίκτες των Μονεγάσκων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Σούλερ και Ράιτ να ήταν οι κορυφαίοι με 13π. έκαστος, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκέιτς με 23π.

2ος όμιλος:

Στο μοναδικό σημερινό ματς του ομίλου, η Βενέτσια επικράτησε της Μακάμπι Ρισόν με 73-61. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη μέχρι τα τελευταία λεπτά, οπότε οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι και ξεπέρασαν τους Ισραηλινούς στη βαθμολογία (αμφότεροι με 2-2 ρεκόρ). Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ετζίμ και ο ΜακΓκι με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Τόμας με 16π.

3ος όμιλος:

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση με τη Βαρέζε η Βέντσπιλς, διαλύοντας την ιταλική ομάδα με 91-66. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και πήραν τη δεύτερη νίκη τους σε τέσσερα παιχνίδια, χωρίς να συναντήσουν καμία αντίσαση από τους Ιταλούς. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σκέλε με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Ντιν (16π.), ο Γιανίτσενοκς (13π.) και ο Ζάκις (13π.). Από την άλλη πλευρά, διασώθηκε ο Εγιένγκα με 17π.

Χάρη σε καλάθι του Γκραντ 4'' πριν το τέλος, η Νεπτούνας παρέμεινε αήττητη παρέμεινε η Νεπτούνας, κάμπτοντας την αντίσταση της Όλντενμπουργκ με 64-63. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +10 (59-49) επτά περίπου λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και με δίποντο του Γκραντ έκανε το 4/4 στη διοργάνωση. Ο MVP των νικητών είχε συνολικά 10 πόντους, με πρώτο σκόρερ να ήταν ο Μπάρον με 15π., ενώ Μάσενατ, Ντε Ζέου και Ντάγκινς με 12π. έκαστος ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

Τα αποτελέσματα: Ρόσα Ράντομ - Ουσάκ 83-77 (72-72 κ.α.)ΠΑΟΚ - Βιλερμπάν 61-67Βέντσπιλς - Βαρέζε 91-66Όλντενμπουργκ - Νεπτούνας 63-64 Η βαθμολογία: 1. Νεπτούνας 8 (4-0)
2. Βέντσπιλς7 (3-1)
3. Όλντενμπουργκ 6 (2-2)
4. ΠΑΟΚ 6 (2-2)
5. Βιλερμπάν 6 (2-2)
6. Ρόσα Ράντομ 6 (2-2)
7. Ουσάκ 5 (1-3)
8. Βαρέζε 5 (1-3) 4ος όμιλος: Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, η Τσιμπόνα επιβλήθηκε της Μόρναρ με 90-72 παίρνοντας την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι Κροάτες ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια κι έτσι έκαναν "σεφτέ" στις νίκες. MVP των νικητών ήταν ο Ζίζιτς με 21 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Σάκιτς (14π.), ο Τζόνσον (12π.) και ο Σλάβιτσα (12π.). Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Τζόουνς (20π.) και ο Έλις (18π.). Σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη πανηγύρισε η Στρασμπούρ με 70-66 στην παράταση (60-60 κ.α.), υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στην παρθενική τους ήττα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ουόκερ με 23 πόντους, ενώ 16π. πρόσθεσε ο Μέρφι. Αμπρομάιτις και Ίνγκλις ξεχώρισαν από τους ηττημένους , με τον Μπόγρη να έχει μόλις 2 πόντους (0/3 δίπ., 2/4 β.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα λάθος σε 19:52''. Τα αποτελέσματα: Μέγκα Λεκς - Γιουβέντους 77-79Αβελίνο - Οστάνδη 72-77Τσιμπόνα - Μόρναρ 90-72Τενερίφη - Στρασμπούρ 66-70 (κ.α. 60-60) Η βαθμολογία:

5ος όμιλος:

Το 4/4 πραγματοποίησε η Μπεσίκτας, νικώντας δια περιπάτου (85-66) τη Ζιελόνα Γκόρα. Η τουρκική ομάδα πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και σταδιακά ανέβασε την υπέρ της διαφορά, φτάνοντας εν τέλει σε μια... άκοπη νίκη. Χαρακτηριστικό είναι ότι στην 3η περίοδο "κράτησε" στους τέσσερις, μόλις,πόντους τους Πολωνούς. Τέσσερις παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο τον Ρολ (15π.) και τον Στρόμπερι να ακολουθεί με 13π.

Με νίκη συνέχισε την πορεία της και η Παρτιζάν, περνώντας από την έδρα της Ζολνόκι με 70-55. Οι Σέρβοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Αυτό το κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο, όπου έκαναν επιμέρους σκορ 17-9, παίρνοντας έτσι μια άνετη νίκη. Μπρίτσεβιτς (17π.) και Λούκοβιτς (14π.) ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βοϊβόντα (21π.).

Εύκολο έργο είχε απέναντι στη Σαρλερουά η Λούντβιγκσμπουρκ, κάτι που φαίνεται και από το τελικό 96-78 υπέρ της. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης έφτασαν σε μια εύκολη νίκη. Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κούλεϊ, σημειώνοντας 31π., ενώ από τους ηττημένους, που αγνοούν τη χαρά της νίκης, ξεχώρισε ο Χάρις με 13π.

ΑΕΚ - Σάσαρι 78-58Μπεσίκτας - Ζιελόνα Γκόρα 85-66Ζολνόκι Ολάι - Παρτιζάν 55-70Σαρλερουά - Λούντβιγκσμπουργκ 78-96

1. Μπεσίκτας 8 (4-0)
2. ΑΕΚ 7 (3-1)
3. Παρτιζάν 7 (3-1)
4. Λούντβιγκσμπουργκ 6 (2-2)
5. Σάσαρι 6 (2-2)
6. Ζιελόνα Γκόρα 5 (1-3)
7. Ζολνόκι 5 (1-3)
8. Σαρλερουά 4 (0-4)