Ψυχάρα ο Αρης, νίκησε τη Μπάνβιτ και... 4Χ4 (vid)

Ο ψυχωμένος Αρης πήρε μεγάλη νίκη με 84-78 απο την Μπάνβιτ, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην εξέλιξη του οποίου "μίλησε" η έδρα, σε διάρκεια ο εκπληκτικός Βλάντο Γιάνκοβιτς και στο δεύτερο ημίχρονο ο ηγετικός Ουίλ Κάμινγκς. Εμεινε αήττητη η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην πρώτη τους ήττα στο ντέρμπι του ομίλου.

Χωρίς αντίπαλο έπαιζε η Μπάνβιτ στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού ο Αρης...

ξέχασε να μπει στο ματς. Οι Τούρκοι επαιξαν έξυπνα, περνώντας αρχικά τη μπάλα κοντά στο καλάθι στον Βίντμαρ και όταν αυτός ευστοχώντας συγκέντρωσε πάνω του την προσοχή, άρχισαν να πυροβολούν και οι Θίοντορ και Μούριτς από μακριά.

Ο Αρης ήταν απελπιστικός. Αργός, ασύνδετος, χωρίς δημιουργία και αφού του μπλόκαραν τον Μπάκνερ που ήταν ο δέκτης των πρώτων επιθέσεων, άρχισε να παρακολουθεί τους Τούρκους, ανήμπορος να αντιδράσει. Στο 5' το σκορ ήταν 7-13, στο 6'30'' έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή, 8-18, στο 8'30'' στην μέγιστη τιμή της, 10-22 και το 15-24 του δεκαλέπτου ήταν και... κολακευτικό για τον Αρη.

Ο Αρης χρειαζόταν μια... σπίθα που την βρήκε στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου με 5 σερί πόντους του Τζένκιννς να μειώνουν στο 20-24, να ζεσταίνουν τη μηχανή του και τον κόσμο στις κερκίδες. Ο Αρης είχε πάρει μπρος και στο 13'30'', είχε το προβάδισμα με 28-24, με το σερί 16-2 από το 8'30'' και 13-0 στα 3'30'' της δεύτερης περιόδου. Η άμυνα είχε γίνει πιεστική ειδικά πάνω στον Θίοντος και εφαλτήριο ενός γρήγορου παιχνιδιού του Αρη, που βοηθήθηκε και από το ελαφρύ σχήμα που επέλεξε ο Πρίφτης με τον Τσαϊρέλη σέντερ και τον Γιάνκοβιτς "τεσσάρι" και... βέλος στον αιφνιδιασμό.

Η Μπάνωιτς ξεπέρασε τον αιφνιδιασμό, βρήκε τις λύσεις στο πρόσωπο του Τσάπελ και στο 16' ξαναπήρε το προβάδισμα με 30-31 με το παιχνίδι πλέον να έχει πάρει χαρακτήρα ντέρμπι και να βρίσκει στη λήξη του ημιχρόνου τη Μπάνβιτ να προηγείται με 38-36.

Ο Αρης έχοντας ισορροπήσει πλέον τα πράγματα, μπήκε στο δεύτερο μέρος με στόχο να τρέξει και ένα γρήγορο σερί 5-0 τον έφερε στο 41-38, με τον Γιάνκοβιτς πάντα να οδηγεί το σκοράρισμα. Η επιθετική αφύπνιση του Μαρμπλ έδωσε περισσότερες λύσεις στον Αρη, που συνέχιζε την πιεστική και αποτελεσματική του άμυνα, έχοντας περιορίσει τη δράση της Μπάνβιτ στο πρόσωπο του Τσάπελ.

Στο 26'30'' ένα νέο τρίποντο του Γιάνκοβιτς έκανε το 56-52 για τον Αρη, με τον ίδιο να φτάνει του 17 πόντους, όμως, οι Τούρκοι για άλλη μια φορά είχαν τις λύσεις, ο Μουτάφ έκανε ζημιές με μακρινά σουτ και η λήξη της περιόδου βρήκε τη Μπάνβιτ μπροστά στο σκορ με 61-60 και ένα δραματικό φινάλε να φαίνεται στον ορίζοντα.

Ενα ακόμα τρόποντο του Θίοντορ "πάγωσε" το γήπεδο στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, φέρνοντας τη Μπάνβιτ στο 60-64 και μια δική του ασίστ που έφερε το γκολ - φάουλ του Ορελίκ και το 60-67 στο 31'30'' να φέρνει τον Αρη μπροστά σε... ανηφόρα.

Το χειρότερο για τον Αρη ήταν ότι ο Θίοντορ είχε... σεληνιαστεί και απαντούσε με απίθανους τρόπους σε κάθε προσπάθεια των "κιτρινόμαυρων" να καλύψουν τη διαφορά. Στο 34' ο Αρης έπιασε τον αντίπαλο, ισοφαρίζοντας σε 71-71 με τον Μαρμπλ που είχε επιστρέψει στο παρκέ.

Οι Τούρκοι έδειξαν να κουράζονται από την ασφυκτική άμυνα του Αρη που στο 36'30'' βρέθηκε στο... ασυνήθιστο γι' αυτόν απόψε +5, 76-71. Μέσα σε ένα λεπτό Μπάνβιτ έφερε και πάλι το ματς στα ίσια, στο 76-76. Στο 38'45'' ο Μπάκνερ ήρθε σαν... σωτήρας με φόλλου να κάνει το 81-78 και ο Τσάπελ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Αρη πλέον να κρατάει την τύχη του στα χέρια του. Δύο εύστοχες βολές του αποτελεσματικού το δεύτερο ημίχρονο Κάμινγκς έφεραν το 83-78 στα 18'' και τελείωσαν όλα.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 13(1), Ξανθόπουλος , Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 11(2), Κάμινγκς 15(1), Ζάρας, Μούρτος 6, Σίμτσακ, Μπάκνερ 10, Γιάνκοβιτς 19(2)

ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόφσκι): Μούριτς 12(2), Κούλιγκ 3, Ορελικ 8(1), Μουτλού, Βίντμαρ 12, Τσάπελ 15(3), Μουτάφ 12(2), Θίοντορ 16(3)

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.