Το… σήκωσε ο Ολυμπιακός!

00:11 20/9/2015 - Πηγή: Bam
Παίζοντας για άλλη μία φορά υποδειγματική άμυνα, ο Ολυμπιακός νίκησε 60-50 τη Λιμόζ και έτσι κατέκτησε το τουρνουά «Trofeo Citta Di Cagliari». Με την άμυνα να είναι πάλι για… σεμινάριο, ο Ολυμπιακός νίκησε 60-50 στον τελικό τη Λιμόζ και κατέκτησε το «Trofeo Citta Di Cagliari». Οι «λιμουζό» είχαν μειώσει στην ελάχιστη διαφορά (50-51) περίπου 4:30’’ πριν τη λήξη, για να ακολουθήσει ένα «ερυθρόλευκο»
σερί 9-0 μέχρι το τέλος. Πλέον, οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους στην Ευρωλίγκα, καθώς είναι στον ίδιο όμιλο.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή. Όμως, οι «λιμουζό» δεν τα παράτησαν και έτσι στο τέλος κατάφεραν να διαμορφώσουν το 17-17. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν «φουριόζοι» και με ένα σερί 8-0 έκαναν το 17-25 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ελέγχοντας τα ριμπάουντ έφτασαν ακόμη και στο +11 (19-30). Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η «ερυθρόλευκη» άμυνα χαλάρωσε με τους Γάλλους να μειώνουν σε 28-33, όμως οι Αθηναίου και Γιανγκ έκαναν το 30-39.

Ο Ολυμπιακός μπήκε λίγο νωθρά στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι η Λιμόζ, μείωσε αρκετά τη διαφορά (37-41) μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου. Με ένα μίνι-ξέσπασμα στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +8 (37-45), ωστόσο οι «λιμουζό» δεν άφησαν την κατάσταση να ξεφύγει και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 45-49. Τα λάθη των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο τέταρτο δεκάλεπτο κρατούσαν τη Λιμόζ μέσα στο ματς (47-51). Ακολούθησε ένα… στείρο τρίλεπτο για τις δύο ομάδες, με τη γαλλική ομάδα να μειώνει στον πόντο (50-51), περίπου 4:30’’ πριν τη λήξη. Εκεί «μίλησε» η άμυνα των Πειραιωτών, όπου κρατώντας τους «λιμουζό» χωρίς καλάθι έκανε το 50-55, ενώ το τρίποντο (50-58) του Παπαπέτρου λίγο πριν το τέλος «κλείδωσε» τη νίκη για τον Ολυμπιακό, η οποία ήρθε με το τελικό 60-50. Διάκριση και για τον Πάτρικ Γιανγκ, ο οποίος αναδείχθηκε πιο χρήσιμος παίκτης του τουρνουά. Τα δεκάλεπτα: 17-17, 30-39, 45-49, 50-60

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιαγνκ 8 (10 ριμπ.), Χάντερ 7 (10 ριμπ.), Παπαπέτρου 8 (2), Στρόμπερι 10 (2), Τσαϊρέλης 2, Τολιόπουλος 5, Μουράτος, Καλλές , Αγραβάνης 14 (2), Καλογιαννίδης, Καλαμπόκης, Αθνηναίου 6.