Σαρωτικός Ολυμπιακός στο ΣΕΦ!

00:09 10/12/2016 - Πηγή: Bam
Οι "ερυθρόλευκοι" διέλυσαν την Ούνικς Καζάν με 88-59 στο ΣΕΦ και έκαναν το 7-4 στην Ευρωλίγκα. Τραυματίας αποχώρησε ο Χάκετ.
Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ο Ολυμπιακός έπνιξε την Ούνικς Καζάν και την υποχρέωσε στην πιο βαριά ήττα της ιστορίας της στην Ευρωλίγκα. Πέντε παίχτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ λίγο πριν το τέλος αποχώρησε υποβασταζόμενος ο Χάκετ. Ο Ιταλός γκαρντ τραυματίστηκε στην προσπάθειά
του να μαρκάρει τον Λάνγκφορντ και υπάρχουν φόβοι για πρόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο.

Εικόνα για το πρόβλημα του Ιταλού γκαρντ θα υπάρξει το Σάββατο (10/12), καθώς θα υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα και σταδιακά αύξαναν τη διαφορά. Το 24-16 της πρώτης περιόδου έγινε 43-28 στο ημίχρονο, με τους Πρίντεζη, Λοτζέσκι, Σπανούλη να οδηγούν τους γηπεδούχους στην επίθεση και εξαιρετική συνολική δουλειά να γίνεται στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ξέφρενο ρυθμό παρά τις πολλές αλλαγές και άνοιγε όλο και περισσότερο την «ψαλίδα».

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά στο +26 (68-42), ενώ αυτή έφτασε στη μέγιστη τιμή της στην τελευταία περίοδο, το +35.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-28, 68-42, 88-59

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 15, Μπιρτς 5, Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 10, Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 12, Μάντζαρης 5 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 15 (1), Αθηναίου.

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Τζόνσον 3, Αντίποφ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολ 2, Παραχούσκι 4, Κολόμ 4, Κλιμένκο 3, Βορονόφ, Πάνιν 3 (1), Καϊμακόγλου 6, Γουίλιαμς 9.