Σκοτωθηκε εν ωρα προπονησης 16χρονο ποδηλατης του παναθηναϊκου!

09:16 14/4/2016 - Πηγή: Fimotro
ΘΡΗΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ
Θρήνος στον ελληνικό αθλητισμό. Με τραγικό τρόπο την ώρα της προπόνησης έχασε τη ζωή του σήμερα το απόγευμα ο 16χρονος πρωταθλητής ποδηλασίας στην ομάδα του Παναθηναϊκού, Σπύρος Ντόκος...
Ο νεαρός πρωταθλητής πραγματοποιούσε την καθημερινή του προπόνηση, όταν σε μία στιγμή απροσεξίας, δεν διέκρινε το σταθμευμένο φορτηγό. Η σύγκρουση ήταν σφοδρή και, όπως αποδείχθηκε, μοιραία για τον έφηβο ποδηλάτη, παρά το γεγονός ότι φορούσε προστατευτικό κράνος.
Το παιδί μεταφέρθηκε
εσπευσμένα στο νοσοκομείο της Άμφισσας, αλλά ήταν πλέον αργά. Οι γιατροί διαπίστωσαν το θάνατό του, καθώς είχε υποκύψει, κατά τη μεταφορά, στα τραύματά του.
Ο Σπύρος Ντόκος αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής στην κατηγορία του για το 2015. Έλαβε μέρος σε 31 αγώνες, κερδίζοντας τους 28, ενώ σε έναν ακόμη αναδείχθηκε στη 2η θέση. Ο τελευταίος αγώνας που συμμετείχε ήταν στις 9 Απριλίου, στα Καζαντζάκεια, ανεβαίνοντας, στην κατηγορία των Παίδων, στο ψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου.