Παναθηναϊκός- Ιωνικός 98-74: Μπρέι on fire

Ο Τι Τζέι Μπρέι ακόμα σκοράρει τρίποντα και ο Παναθηναϊκός επικράτησε 98-74 του Ιωνικού με την τελική διαφορά να αδικεί πάντως τους φιλοξενούμενους.

Ο Μπρέι είχε 6/10 τρίποντα, έφτασε τα 16/27 σε τρεις αγώνες στην Basket League και είχε τους 15 από τους 25 πόντους του Παναθηναϊκού

στην 3η περίοδο. Ο Ιωνικός χωρίς τους Τολιόπουλο, Μαυροκεφαλίδη (μικροπροβλήματα) και Σμιθ (έφυγε για τη Ζιέλονα Γκόρα) έμεινε στον αγώνα μέχρι το 30’ αλλά στη συνέχεια παραδόθηκε.

Ρεσιτάλ τριπόντων από τον Παναθηναϊκό (18/37) απέναντι στη ζώνη του Ιωνικού. Ντεμπούτο του Μάριο Χεζόνια με 16 πόντους στην Basket League.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η ποιοτική και ποσοτική διαφορά έγινε εμφανής στην τελευταία περίοδο όταν και ο Παναθηναϊκός «απομακρύνθηκε» από τον αντίπαλό του. Με επιμέρους σκορ 30-11.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:  O Ιωνικός ήταν αξιοπρεπέστατος και μάλιστα προηγήθηκε 21-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Δείγμα της διάθεσης των φιλοξενούμενων ήταν τα 6 επιθετικά ριμπάουντ που είχαν στο διάστημα αυτό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 27-22 και 30-28 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο αγώνας είχε ρυθμό καθώς ο Ιωνικός ήταν μαχητικός κι έβαζε δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Μάλιστα στο τέλος του ημιχρόνου (41-39 για τους «πράσινους») οι Νικαιώτες είχαν 12 επιθετικά ριμπάουντ και ο Παναθηναϊκός 11 αμυντικά!

Με 5/7 τρίποντα (τα 4 από τον Μπρέι) ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 62-53 στα μισά της 3ης περιόδου. Ο Ιωνικός όμως δεν… εγκατέλειψε ποτέ (65-62 στο 29’) και συνέχισε να πιέζει και να «ταλαιπωρεί» τον Παναθηναϊκό.

Με τον Χεζόνια να αναλαμβάνει δράση στο σκοράρισμα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 80-67 στο 33’. Ενώ με 2΄47΄’ για το τέλος έφτασε στο 89-72 ενώ στο 38’έφτασε για πρώτη φορά το +20 (σκορ 92-72).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Παναθηναϊκός έφτασε στους 98 πόντους με 18/36 τρίποντα και μόλις 3 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Ο MVP: Ο Τι Τζέι Μπρέι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 41-39, 68-64, 98-74

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μπρέι 20, Μποχωρίδης 8, Όγκαστ 9, Παπαπέτρου 8, Μπέντιλ 8, Μακ 14, Παπαγιάννης 2, Χεζόνια 16, Κασελάκης, Μήτογλου 6, Μαντζούκας, Σαντ Ρος 7.

Ιωνικός Νίκαιας (Αγγέλου): Πέτρόπουλος 11, Πριτζέτ 8, Χόλογουελ 16, Μουσταφά 6, Χουγκάζ 13, Χατζηκυριάκος, Χόλιφιλντ 13, Κόνιαρης 7