Βήμα πρόκρισης για Βέντσπιλς (video)

Σπουδαία νίκη πήρε η Βέντσπιλς στην έδρα της Γκαζιάντεπ με 99-74 και έκανε ένα μεγάλο βήμα για να βρεθεί στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι με επιθετική πολυφωνία και αναγκάζοντας σε πολλά λάθη την ομάδα του Στέφανου Δέδα, προηγήθηκαν με 18-9 στο 5ο λεπτό και 22-17 στο τέλος της πρώτου περιόδου. Με οδηγούς στην επίθεση τους Χάμιλτον και Σκέλε, κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά, παρά την βελτιωμένη άμυνα των γηπεδούχων, και
να πάνε στα αποδυτήρια με 38-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γκαζιάντεπ, δεν βγήκε στο γήπεδο. Οι παίκτες της Βέντσπιλς σημείωσαν 31 πόντους, δέχθηκαν μόλις 10 και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει όταν η διαφορά πήγε στους 30 πόντους, 71-41. Όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ο Δέδας κράτησε στον πάγκο όλους τους Αμερικανούς του, που έκαναν του κεφαλιού τους, οι Ογκιούτ, Τσινκό και Εριούζ σκόραραν απανωτά τρίποντα και κατάφεραν να μειώσουν στους 14 πόντους, 72—58. Στο σημείο εκείνο, ο Χάμιλτον πήρε την Βέντσπιλς από το χέρι και με 13 πόντους σχεδόν στην σειρά, έφερε και πάλι την ηρεμία στις τάξεις της Βέντσπιλς που πήρε την τρίτη νίκη της μετά από πέντε αγώνες.

Ο Χάμιλτον είχε 26 πόντους (με 9/10 εντός παιδιάς) για την Βέντσπιλς με τον Σκέλε να προσθέτει 18 μαζεύοντας και 6 ριμπάουντ. Για την Γκαζιάντεπ, ο Ράντ είχε 16 πόντους, με 12 ριμπάουντ, με τον Ογκιούτ να σκοράρει 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-38, 41-71 και 74-99