"Τρένο" η Ζαλγκίρις

Δεν σταματά πουθενά η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Οι Λιθουανοί υποχρεώσαν τη Βαλένθια στη 10η συνεχόμενη ήττα της και πέρασαν με 71-63 από την Ισπανία, πιάνοντας τη Φενέρμπαχτσε στην τέταρτη θέση.

Με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η Βαλένθια είχε "σφυγμό" και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους 5 πόντους (34-29), η Ζαλγκίρις επέβαλε το ρυθμό της και είχε το ματς εκεί που ήθελε.

Οι παίκτες του Σάρας έπαιξαν σπουδαία άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο (10-20 το επιμέρους). προηγήθηκαν με 11 στις αρχές του τέταρτου
(48-59) και παρά τις προσπάθειες των "νυχτερίδων" (πλησίασαν μέχρι το 61-65) είχαν απαντήσεις για όλα.

Παρά το κακό βράδυ του Πάνγκος (3π, 2ασ.), ο Γιασικεβίτσιους τα βρήκε όλα στον Μίτσιτς (16π, 5ασ.) με τον Γιανκούνας να κάνει σπουδαίο ματς με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Στο 9-5 η Ζαλγκίρις, που μοιράζεται την τέταρτη θέση με τη Φενέρμπαχτσε η οποία ηττήθηκε στο Τελ Αβίβ.

Στο 3-11 και συνάμα ουραγός έμεινε η Βαλένθια, από την οποία ξεχώρισαν οι Ντούμπλιεβιτς (11π, 10ρ) και Γκιρν (14π).