Τότεναμ-Γουέστ Χαμ 1-2: Όταν προηγείται χάνει!

Συνολικά η ομάδα του Ποστέκογλου έχει χάσει 16 βαθμούς ενώ έχει προηγηθεί στο σκορ! Από τότε που η ομάδα του Μόγες, έγινε η πρώτη φιλοξενούμενη ομάδα που κέρδισε έναν αγώνα Πρέμιερ Λιγκ στο Στάδιο της Τότεναμ τον Απρίλιο του 2019, η Γουέστ Χαμ ήταν χωρίς νίκη στις τελευταίες τέσσερις επισκέψεις της στο πρωτάθλημα στην έδρα των Σπερς

Το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε τίτλο “ο μονόλογος της Τότεναμ”, καθώς η ομάδα του Ποστέκογλου ήταν η απόλυτη κυρίαρχος (76% κατοχή) με 11 τελικές προσπάθειες, απέναντι σε μία φοβική Γουέστ Χαμ που έμοιαζε σαν να πήγε στην έδρα του αντιπάλου για

να δεχτεί όσο το δυνατόν λιγότερα γκολ. Από στημένη φάση προηγήθηκε η Τότναμ μόλις στο 11ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Πόρο, με ωραία κεφαλιά ο Ρομέρο πέτυχε το τρίτο του τέρμα στη σεζόν. Μάλιστα στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0, αλλά μετά τη λανθασμένη απόκρουση του Ζουμά, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνσκι.

Στην επανάληψη η Γουέστ Χαμ παρουσιάστηκε πολύ καλύτερη, πιο διαβασμένη στον αγωνιστικό χώρο και περιόρισε στο ελάχιστο την επιθετικότητα των γηπεδούχων. Τελικά κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, με τον Μπόουεν που σκόραρε και στο 7ο εφετινό του παιχνίδι εκτός έδρας, με τον Γουόρντ-Πράους να δίνει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του στο 74ο λεπτό.