Τόκιο: Ήττα και αποκλεισμός για τη Σάκκαρη

Η Ελληνίδα τενίστρια έχασε τα δυο σετ με 6-2 και 6-3 και δε θα μπορέσει να βρεθεί στον τελικό, για δεύτερο σερί τουρνουά. Η Σάκκαρη προέρχονταν από την κατάκτηση του τίτλου στην Γκουανταλαχάρα. Η Αμερικανίδα αντίπαλός της χρειάστηκε 85 λεπτά για να καταφέρει να πάρει τη νίκη. Η 29χρονη τενίστρια μετράει πλέον τέταρτη νίκες σε εννέα ματς με την Ελληνίδα τενίστρια. Παράλληλα, έβαλε τέλος στο σερί επτά νικών της Σάκκαρη, η οποία έχει κατακτήσει 14 σερί σετ.

Η Πεγκούλα θα αντιμετωπίσει στον τελικό τη Βερόνικα Κουτερμετόβα, η οποία είχε νικήσει νωρίτερα 2-1 σετ (7-6, 6-7, 6-3) την Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα. Όσον αφορά στη μάχη για την πρόκριση στα WTA Finals, η Σάκκαρη θέλει μια καλή πορεία στο Πεκίνο. Η Ονς Ζαμπέρ κατέκτησε τον τίτλο στο Νινγκμπό και πλέον έχει ξεφύγει με 555 βαθμούς.