Συνέτριψαν την Ιρλανδία στο Δουβλίνο και πάνε Μουντιάλ οι Δανοί

Η Δανία θα είναι εκεί! Παρά το 0-0 στο πρώτο παιχνίδι και παρότι έμεινε πίσω στο σκορ στο Δουβλίνο, η ομάδα του Χαρέιντε απάντησε με πέντε γκολ και με το εμφατικό 1-5, έκλεισε θέση στη γιορτή του ποδοσφαίρου το ερχόμενο καλοκαίρι στα γήπεδα της Ρωσίας.

Ο Ντάφι έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους μόλις στο 6', αλλά μέσα σε ένα τρίλεπτο, Κρίστενσεν (29') και Έρικσεν (32') έστειλαν τη Δανία προηγούμενη στα αποδυτήρια (1-2). Τα πάντα τελείωσαν στο 63' με τον Έρικσεν να γράφει το 1-3 ενώ σημειώνοντας χατ τρικ, ο μέσος της Τότεναμ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του στο 74ο λεπτό. Το αποθεωτικό 1-5, σημείωσε με πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Μπέντνερ.

Οι Δανοί θα πάρουν μέρος για πέμπτη φορά σε Μουντιάλ, επιστρέφοντας για πρώτη φορά μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2010 στη Νότια Αφρική.