Στη δεύτερη θέση η Μπρεστ

Μετά το «στραβοπάτημα» της Μονακό, στο «Σταντ ντε Μουστουάρ» (2-2 με τη Λοριάν), η Μπρεστ ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 10 βαθμούς, έναν λιγότερο από τους Μονεγάσκους, χάρη στην εκτός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Ρεμς, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Ρεμς προηγήθηκε με τον Ρίτσαρντσον στο 19ο λεπτό, αλλά Καμαρά (50΄) και Λεές-Μελού (56΄) έδωσαν τους τρεις βαθμούς στην ομάδα τους.

Ισόπαλες 2-2 αναδείχτηκαν οι Στρασμπούρ και Μονπελιέ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 35ο λεπτό με τον Καζρί και να κάνουν

το 2-0, 5 λεπτά αργότερα με σκόρερ τον Νορντίν. Όμως, το αυτογκόλ του Λεκόμτ στο 63ο λεπτό είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει η Στρασμπούρ, για να δώσει τον έναν βαθμό στους γηπεδούχους ο Μοτιμπά στο 69ο λεπτό.

Με γκολ του Σιμόν, η Ναντ «δραπέτευσε» με 1-0 από την έδρα της Κλερμόν, ενώ ο Σαράτσεβιτς από το σημείο του πέναλτι δεν βρήκε δίχτυα στο 48ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους.