Ρέιντζερς – Μπενφίκα 0-1: Πέταξαν οι “αετοί” (video)

Στον απόηχο του επαναληπτικού του 2-2 στο «Ντα Λουζ», η Μπενφίκα πήρε την πρόκριση μέσα στο «Αίμπροξ» και περιμένει τον αντίπαλο της στην αυριανή κλήρωση του Europa League. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πορτογάλους, ο Ράφα Σίλβα, ο οποίος πέτυχε και το γκολ της πρόκρισης.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν οι πρώτοι που απείλησαν την Μπενφίκα. Στο 12’ ο Λόρενς μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Τρούμπιν

τον σταμάτησε. Οι ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένες. Λίγο αργότερα, στο 31’, ο Λεονάρντο απείλησε για τη Μπενφίκα με κεφαλιά αλλά αστόχησε. Οι «λουζιτανοί» συνέχισαν να απειλούν με τον Ράφα Σίλβα, αλλά το σουτ του εξουδετερώθηκε. Στις καθυστερήσεις δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση με τον διαιτητή να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Λούντστραμ στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε σε θέση «βολής» αλλά ο Τρούμπιν σταμάτησε τον επιθετικό των γηπεδούχων. Στο 52’ μια σέντρα ακριβείας μέσα στην περιοχή βρίσκει τον Σούταρ, ο οποίος με κεφαλιά, στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 63’ ο Κάσπερ Τενγκστέντ απείλησε για την Μπενφίκα αλλά ο Μπάτλαντ σταμάτησε τον Δανό επιθετικό. Εφτά λεπτά μετά ο Ράφα Σίλβα σκόραρε για τους «αετούς της Λισαβώνας», δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Ρότζερ Σμιντ. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τον διαιτητή Κρούζλιακ να σφυρίζει για τελευταία φορά.

Ρείντζερς (Φίλιπ Κλεμέν): Μπάτλαντ- Ταβερνιέρ, Γκολντσον, Σούταρ, Γιλμάζ- Ντιομάντε, Λούντστραμ- Ράιτ, Λόρενς, Φάμπιο Σίλβα- Ντέσερς

Μπενφίκα (Ρότζερ Σμιντ): Τρούμπιν- Άουρσενς, Οταμέντι, Σίλβα, Μπα- Φλορεντίνο, Ράφα Σίλβα, Ζ. Νέβες- Νέρες, Ντι Μαρία, Μ. Λεονάρντο