Προελαύνει η Αϊντχόφεν (video)

Με την ένατη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα η ομάδα του Φιλίπ Κοκού παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, επικρατώντας της Εξέλσιορ εκτός έδρας με 2-1.

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Eredivisie η Αϊντχόφεν πέρασε και από την έδρα της Εξέλσιορ καθώς τη νίκησε με σκορ 2-1 κάνοντας όμως τα εύκολα δύσκολα προς το τέλος της αναμέτρησης. Η ομάδα του Φιλίπ Κοκού προηγήθηκε με αυτογκόλ του Ματάι στο 13ο λεπτό και φάνηκε να καθαρίζει το ματς με τον Μεξικανό Λοσάνο να φτάνει τα δέκα γκολ σε έντεκα συμμετοχές.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εξέλσιορ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η Αϊντχόφεν πίστεψε πως το ματς τελείωσε και μείωσε στο σκορ με τον Κόουλβαϊκ. Μέχρι το τέλος είχε ακόμα δυο καλές στιγμές για να "κλέψει βαθμό" από την πρωτοπόρο αλλά δεν τα κατάφερε. Αξίζει να σημειωθεί πως η Αϊντχόφεν είχε και τρία δοκάρια με τους Λοσάνο, Λοκάντιο και Φαν Χίνγκελ.