Πέρασε από το Ρέθυμνο ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη του στην Basket League, περνώντας νικηφόρα με 79-73 από την έδρα του Ρεθύμνου.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κέρδισε για πρώτη φορά εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ οι Κρητικοί υπέστησαν την πέμπτη ήττα.

Για τους νικητές 18 πόντους πέτυχε ο Κρουμπάλι (10 ριμπάουντ) και 13 ο Χρυσικόπουλος, πολύτιμος ο Κόνιαρης με 10 πόντους και 10 ασίστ, κρίσιμη
η συνεισφορά του Ζάρα στα τελευταία λεπτά. Για τους Κρητικούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Άρμστεντ με 19 πόντους, ενώ τραγική φιγούρα αποτέλεσε ο Αμερικανός φόργουορντ Χιού Ρόμπερτσον, ο οποίος αναχώρησε για τις ΗΠΑ μετά το τέλος του αγώνα, καθώς δολοφονήθηκε ο αδελφός του σε απόπειρα ληστείας!

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο που τελείωσε με τους γηπεδούχους μπροστά με 23-20. Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε καλύτερος στο β' δεκάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με επτά πόντους (45-38).

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ακόμα πιο αποφασισμένοι στην τρίτη περίοδο, την οποία έκλεισαν μπροστά με 11 πόντους (61-50).

Στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο έκανε αντεπίθεση με σερί 7-0 πλησιάζοντας στους τέσσερις, αλλά εκεί μίλησε ο Ζάρας με έξι προσωπικούς πόντους. Οι Χριστοδούλου και Γιαννόπουλος ευστόχησαν σε τρίποντα στην συνέχεια για τους γηπεδούχους, αλλά ήταν αργά για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-45, 50-61, 73-79

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 6 (9 ριμπάουντ), Κώττας, Γιαννόπουλος 12 (4/8 τρίποντα), Ρόμπερτσον, Άρμστεντ 19 (4/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γκούντγουιν 8 (6 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 15 (1), Μούντι 11 (3/12 σουτ), Λι 2.
ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 6 (1/6 δίποντα, 4/6 βολές), Χρυσικόπουλος 13 (2), Κόνιαρης 10 (5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Τζόουνς, Τρις 7, Κρουμπάλι 18 (8/13 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τσόχλας 8 (2), Μαργαρίτης 1, Ζάρας 11, Κατσίβελης 5.