ΠΑΟΚ-Λαύριο 66-65: «Προσπέρασε» την ΑΕΚ στην 6η θέση με νέα επιθετική δυσπραγία και χάριν στον Φρίντρικσον (highlights)

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τις 7 νίκες στην 15η αγωνιστική της Basket League, με νέα επιθετική δυσπραγία και χάριν ενός αμυντικού ριμπάουντ και δυο βολών του Έλβαρ Φρίντρικσον, καθώς και της άριστης άμυνας του στον Καστανέδα που υπέπεσε σε βήματα στην τελευταία επίθεση της παράτασης, επικράτησε του Λαυρίου (66-65), μετά…χιλίων “βασάνων”.

Στο 4-11 το Λαύριο.

Αντί-μπάσκετ στην επίθεση τους, έπαιξαν ΠΑΟΚ και Λαύριο, με φυσιολογικό αποτέλεσμα τους 108 πόντους που σημείωσαν αμφότερες οι ομάδες στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και με αμυντική συνέπεια, διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ, αυξάνοντας και σε διψήφια τιμή στο δεύτερο δεκάλεπτο. Χωρίς να είναι ιδιαίτερα παραγωγικοί, οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν τα χειρότερα ποσοστά ευστοχίας των αντιπάλων τους και έδειξαν ότι είχαν αφήσει …πίσω τους, την συγκομιδή των 4 και των 7 πόντων στο 3ο και στο 4ο δεκάλεπτο του προηγούμενου αγώνα τους με το Περιστέρι.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, ο ΠΑΟΚ σημείωσε μόλις 8 πόντους, όπως είχε συμβεί και πριν από μια εβδομάδα στην έδρα του Περιστερίου, αν και ήταν γηπεδούχοι αυτή την φορά. Το Λαύριο πέτυχε 22 πόντους και προηγήθηκε 40-42, με αποτέλεσμα η τέταρτη περίοδος να είχε ίσες πιθανότητες νίκης για τις δυο ομάδες. Το σκορ είχε συνεχείς διακυμάνσεις με ελάχιστες διαφορές πόντων μέχρι το 37′, όταν ο Άλστον πέτυχε 3ποντο για το 53-47, αλλά ο Ζάρας με τον ίδιο τρόπο, μείωσε στους 3 (53-50 στο 1′ 50”) και ο Μουράτος, χωρίς άμυνα, με νέο τρίποντο, ισοφάρισε σε 53-53 στο 1’20΄΄. Άστοχη προσπάθεια του Μαργαρίτη και εν συνεχεία άστοχος ήταν και ο Μουρ έξω από τα 6.75μ.

Ο Άλστον με 1/2 βολές, μετά από επιιθετικό ριμπάουντ και κερδισμένο φάουλ, διαμόρφωσε το 54-53 στα 35” πριν από την λήξη, και νέα ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο από τον Θόρντον (1/2β). Στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ, ο Σχίζας έκανε λανθασμένη πάσα στον Άλστον.

Στα 50” ο Χάρισον πέτυχε δύσκολο καλάθι και έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 64-63, ο Χόλχλερ αστόχησε σε σουτ για 3 πόντους και ο Φρίντρικσον κέρδισε το αμυντικό ριμπάουντ και το φάουλ που μετέτρεψε με βολές στο 66-63 στα 35”. Ο Καστανέδα με 2/2 βολές έγραψε το 66-65 και αυτό ήταν το τελικό σκορ, μετά την άμυνα του Φρίντρικσον στον Καστανέδα.

Δεκάλεπτα: 14-10, 32-20, 40-42, 54-54 (κανονική διάρκεια), 66-65