Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Όταν κάποιες ομάδες ξεπέρασαν τον εαυτό τους!

Υπάρχουν όμως και απίστευτα κατορθώματα από ομάδες θεωρητικά αδύναμες που κατάφεραν να ξεπεράσουν τις δυνάμεις τους και να επικρατήσουν έναντι σπουδαίων αντιπάλων.
Έτσι, για να τιμήσουμε τις μεγάλες ανατροπές στην ιστορία της διοργάνωσης, γυρνάμε πίσω και γιορτάζουμε τα ραντεβού των αουτσάιντερ με το πεπρωμένο.

65 years ago today, Joe Gaetjens buried the game-winner in the USA’s upset victory

v. England in the 1950 World Cup pic.twitter.com/kZA9dCtvnI

— U.S. Men’s National Soccer Team (@USMNT) June 29, 2015 ΗΠΑ – Αγγλία 1-0 Αγώνας για τον 2ο όμιλο, Μπέλο Οριζόντε, Βραζιλία – 1950
Η Αμερική, η νέα δύναμη στην παγκόσμια σκηνή μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, δεν έδειξε έλεος στους Βρετανούς φίλους της, όταν προσγειώθηκαν για την πρώτη τους περιπέτεια στο Παγκόσμιο Κύπελλο το 1950. Η ομάδα των ΗΠΑ — η οποία περιελάμβανε μεταξύ άλλων, έναν ταχυδρόμο και έναν οδηγό νεκροφόρας , σόκαρε την Αγγλία, η οποία είχε μια σειρά από επαγγελματίες-αστέρια στις τάξεις της.
Ο Τζο Γκέιτενς— με καταγωγή από την Αϊτή που έπλενε πιάτα στη Νέα Υόρκη — σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα.Δυτική Γερμανία – Ουγγαρία 3-2 Τελικός: Βέρνη, Ελβετία – 1954
Ήταν το «Θαύμα της Βέρνης», όταν η Δυτική Γερμανία —που ακόμα αγωνίζεται να ανακάμψει από τις κοινωνικές και οικονομικές επιπτώσεις της ναζιστικής κυριαρχίας και του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου— “σκότωσε” την αήττητη μέχρι τότε ουγγρική ομάδα, πιο γνωστή ως οι «Μαγικοί Μαγυάροι». Προηγήθηκε 2-0 στα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα, η Δυτική Γερμανία ισοφάρισε το σκορ στα επόμενα 10 λεπτά, πριν ο Χέλμουτ Ραν βρει το νικητήριο τέρμα στο 84ο λεπτό.Β. Κορέα – Ιταλία 1-0 Αγώνας για τον 4ο όμιλο, Μίντλεσμπρο, Αγγλία – 1966
Οι “μικροσκοπικοί” Βορειοκορεάτες είναι υπέυθυνοι για μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία της διοργάνωσης. Νίκησε 1-0 τηνΙταλία και την άφησε εκτός συνέχειας, με ένα γκολ τρία λεπτά πριν από την ανάπαυλα, από τον δεκανέα του στρατού Παρκ Ντο-Ικ.
Μάλιστα στον προημιτελικό του κόντρα στην Πορτογαλία, προηγήθηκε με 3-0 μέχρι το 25ο λεπτό, αλλά με μια μαγική εμφάνιση από τον Εουσέμπιο, η Πορτογαλία έκανε την ανατροπή και επικράτησε 5-3.Β. Ιρλανδία – Ισπανία 1-0 Αγώνας για τον 5ο όμιλο, Βαλένθια, Ισπανία – 1982
“Στο τελευταίο σφύριγμα, δεν πανηγυρίσαμε αρχικά. Απλώς κοιτάξαμε ο ένας τον άλλον για περίπου 10 δευτερόλεπτα έκπληκτοι”, θυμάται ο μέσος της Βόρειας Ιρλανδίας, Τόμι Κάσιντι.
Η η μικρότερη χώρα, που προκρίθηκε ποτέ στο Παγκόσμιο Κύπελλο, συγκλόνισε την οικοδέσποιναστο “Mestalla”, επικρατώντας 1-0 με γκολ από τονΤζέρι Άρμστρονγκ.Καμερούν – Αργεντινή 1-0 Αγώνας για τον 2ο όμιλο, Μιλάνο, Ιταλία – 1990
Στο «Θαύμα του Μιλάνου», η πρωταθλήτρια κόσμου, Αργεντινής βρισκόταν αντιμέτωπη με μία σκληρή ομάδα το Καμερούν, στον πρώτο αγώνα της διοργάνωσης. Το Καμερούν των 10 παικτών, βρήκε επιπλέον αποθέματα δυνάμεων, για να πετύχει το πολύ σημαντικό γκολ με τον Ομάμ-Μπιγίκ στο 67ο λεπτό.Βουλγαρία – Γερμανία 2-1 Προημιτελικά: Νιου Τζέρσεϊ, ΗΠΑ – 1994
Η Γερμανία, που έπαιζε ως ενιαίο κράτος για πρώτη φορά μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, έπεσε σε ενέδρα, από μια σκληρή Βουλγαρία, η οποία δεν είχε καμία διάκριση προηγουμένως, με μηδενικές νίκες στις προηγούμενες έξι εμφανίσεις της. Ο μέσος Γιόρνταν Λέτσκοφ, ο οποίος στη συνέχεια έπαιξε στη Γερμανία, σκόραρε το νικητήριο τέρμα, με μια τολμηρή κεφαλιά, αφού προηγουμένως ο Χρίστο Στόιτσκοφ αποκατέστησε την ισορροπία για τη Βουλγαρία στο 75ο λεπτό.Κροατία – Γερμανία 3-0 Προημιτελικά: Λιόν, Γαλλία – 1998
Κανείς δεν θα έδινε στην Κροατία, που μόλις είχε γίνει κυρίαρχο μέλος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου μετά από πόλεμο μισής δεκαετίας, την παραμικρή ελπίδα διάκρισης.
Αφού κέρδισε την Ελλάδα για να προκριθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο, κέρδισε την Ιαπωνία, την Τζαμάικα και τη Ρουμανία πριν αντιμετωπίσει τη Γερμανία στον προημιτελικό, στη μοναδική νίκη της χώρας του επί των “πάντσερ”. Γιάρνι, Βλάοβιτς και Σούκερ σκόραραν για το εντυπωσιακό 3-0 επί της Γερμανίας των 10 παικτών από το 40ο λεπτό, λόγω αποβολής του αμυντικού Κρίστιαν Βερνς.
Η Κροατία τελικά τερμάτισε στη 3η θέση με νίκη 2-1 επί της Ολλανδίας στον μικρό τελικό.Σενεγάλη – Γαλλία 1-0 Αγώνας για τον 1ο όμιλο, Σεούλ, Νότια Κορέα – 2002
Ο προπονητής Μπρούνο Μετσού, απολαμβάνοντας μια μακροχρόνια σχέση με το γαλλικό ποδόσφαιρο ως παίκτης και προπονητής, έπαιξε ένα σύστημα 4-1-3-2, χρησιμοποιώντας τον ρυθμό και τη σωματική ικανότητα της ομάδας του για να εκφοβίσει τη γερασμένη άμυνα της Γαλλίας. Ο πανύψηλος Πάπα Μπούμπα Ντιόπ σημείωσε το πρώτο γκολ του τουρνουά στο ημίωρο, ένα τέρμα που αποδειχτηκε αρκετό για τους Αφρικανούς.Ολλανδία – Ισπανία 5-1 Αγώνας για τον 1ο όμιλο, Μπαΐα, Βραζιλία – 2014
Η Ισπανία κυριάρχησε στον ποδοσφαιρικό στερέωμα για πολλά χρόνια με μία |χρυσή| γενιά παικτών. Είχε κατακτήσει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2008 και συνέχισε την κυριαρχία της στο παγκόσμιο στερέωμα, κερδίζοντας τον πρώτο του παγκόσμιο τίτλο στη Νότια Αφρική (2010), πριν προσθέσει άλλο ένα ευρωπαϊκό στέμμα το 2012.
Η Πρωταθλήτρια κόσμου και Ευρώπης ήρθε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014 ως ένα από τα πρώτα φαβορί, αλλά μια πολύ κακή εμφάνιση στο εναρκτήριο παιχνίδι, είδε τη “La Furia Roja” να συντρίβεται 5-1 από την Ολλανδία. Η Ισπανία προηγήθηκε στο 27ο λεπτό, αλλά τα διπλά χτυπήματα από τους Ρόμπιν φαν Πέρσι και Άριεν Ρόμπεν βοήθησαν τους Ολλανδούς να εκδικηθούν τον αντίπαλό τους, ο οποίος τους είχε νικήσει στον τελικό του 2010.Ρωσία 1-1 Ισπανία (4-3 στα πέναλτι) Φάση των “16” Μόσχα, Ρωσία – 2018
Το αυτογκόλ του Σεργκέι Ιγκνάσεβιτς στο 12ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην Ισπανία. Ωστόσο, ένα χέρι του Ζεράρ Πικέ στην περιοχή είδε τη γηπεδούχο ομάδα να κερδίζει πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Αρτέμ Τζιούμπα στο 41ο λεπτό. Το αδιέξοδο, ωστόσο, δεν μπόρεσε να λυθεί στον κανονικό χρόνο και ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί που έγινε μια μεγάλη ανατροπή, με τον Ρώσο Ιγκόρ Ακινφέεφ να αποκρούει δύο εκτελέσεις των Κόκε και Ιάγο Άσπας. Η αξιοσημείωτη πορεία της Ρωσίας, τελείωσε με επίσης δραματικό τρόπο, καθώς ο Κροάτης Ιβάν Ράκιτιτς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στη διαδικασία των πέναλτι.

Catch him if you can (spoiler: Spain couldn't)

#OnThisDay in 2014, Arjen Robben scored this stunning breakaway goal as @OnsOranje served up a shock 5-1 demolition of the #WorldCup holders pic.twitter.com/EBpB51yDak