Οσασούνα-Αλαβές 1-1: Δεν χάνει εφέτος στα βασκικά ντέρμπι η Αλαβές

Οσασούνα-Αλαβές 1-1: Δεν χάνει εφέτος στα βασκικά ντέρμπι η ΑλαβέςmkatsafaΠέμ, 12/31/2020 - 19:19

Στη Παμπλόνα, στο Στάδιο «Ελ Σαδάρ», είχαμε τη γειτονική βασκική αναμέτρηση, ανάμεσα σε δύο ομάδες που βρίσκονται στο κάτω μέρος της βαθμολογίας, με την Οσασούνα μάλιστα να μοιράζεται την τελευταία θέση με την Ουέσκα, αγνοώντας τη νίκη από τα τέλη Οκτωβρίου. Η Αλαβές που δεν έχει χάσει εφέτος σε κανένα γειτονικό ντέρμπι (νίκησε Αθλέτικ Μπιλμπάο και Εϊμπαρ, έφερε ισοπαλία με τη Σοσιεδάδ), βρέθηκε από νωρίς σε πλεονεκτική θέση, καθώς μόλις στο 8ο λεπτό αποβλήθηκε

ο τερματοφύλακας της Οσασούνα, Ρουμπέν με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Παίζοντας για ένα τόσο μεγάλο διάστημα με 10 παίκτες, η ομάδα του Χακόμπα Αρασάτε, κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί στο σκορ στο 67ο λεπτό, με το 3ο γκολ στα τελευταία 4 ματς στη La Liga, του Ρομπέρτο Τόρες. Με εύστοχο πέναλτι του Λούκας Πέρεθ η Αλαβές πήρε τουλάχιστον την ισοπαλία, που δεν μπορεί να θεωρηθεί επιτυχία, με βάση τις συνθήκες που διαμορφώθηκαν υπέρ της, από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο 32χρονος πρώην ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, σκόραρε για 2η φορά σε ισάριθμα παιχνίδια που έχει αγωνιστεί εναντίον της Οσασούνα.

ΙΣΠΑΝΙΑ - Primera Division - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Osasuna - Ποδόσφαιρο Off Off mkatsafa Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Osasuna ΙΣΠΑΝΙΑ Στη Παμπλόνα, στο Στάδιο «Ελ Σαδάρ», είχαμε τη γειτονική βασκική αναμέτρηση, ανάμεσα σε δύο ομάδες που βρίσκονται στο κάτω μέρος της βαθμολογίας, με την Οσασούνα μάλιστα να μοιράζεται την τελευταία θέση με την Ουέσκα, αγνοώντας τη νίκη από τα τέλη Οκτωβρίου. Article publish on Πέμ, 12/31/2020 - 19:19 Article hide updated date Off Article is longform Off