Οι βολές και ο Γκριν έδωσαν το διπλό στην Α.Ε.Κ. με την Κύμη (77-79).

Δραματική νίκη στο ''Νίκος Μαρίνος'' σημείωσε η Α.Ε.Κ. απέναντι στην φορμαρισμένη Κύμη με το τελικό 77-79.
Επέστρεψε στις νίκες ο δικέφαλος ύστερα από τις ήττες της κόντρα σε Προμηθέα και Παναθηναϊκό.
Ήττα για την Κύμη μετά από δύο συνεχόμενες νίκες κόντρα σε Κολοσσό στην έδρα της και Κόροιβο στην Αμαλιάδα.
Χάρις, Σάκοτα και Μαυροειδής πέτυχαν τους 29 από τους 40 πόντους της Α.Ε.Κ. στο πρώτο ημίχρονο που ήταν αρκετά ισορροπημένο με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.
Μακφάντεν με 12, Μαγκί με 9 , Μανωλόπουλος με 8 και Τζόουνς με 8 οδήγησαν στο σκοράρισμα την Κύμη στο πρώτο
μέρος που έκλεισε 42-40.

ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΚΥΜΗ, ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ Η Α.Ε.Κ.

Άργησαν να βρουν ρυθμό και σκορ στην επανάληψη, 2.5 λεπτά πέρασαν για να μπει το πρώτο καλάθι με τον Καββαδά να μπαίνει ζεστός στο 2ο ημίχρονο και να κάνει θραύση κάτω από τα δύο καλάθια.
53-46 στο 27' και 60-53 στο 29', δύο φορές η διαφορά άγγιξε τους 7 πόντους για τους γηπεδούχους που βρίσκονταν σταθερά στην θέση του οδηγού.

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΙΛΗΣΕ Ο ΓΚΡΙΝ και...οι βολές!

2'.22''πριν από το τέλος η Α.Ε.Κ. πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με τρίποντο του Γκριν
(72-73).
Η Α.Ε.Κ. δεν πέτυχε καλάθι μέχρι το τέλος και περιορίστηκε μονάχα σε βολές με τον Γκριν να ευστοχεί από την γραμμή 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και τον Μακφάντεν να αστοχεί στο τελευταίο σουτ του αγώνα στην προσπάθεια του να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Δεκάλεπτα:24-18,18-22,18-16,17-23

Κύμη:(Καστρίτης),Μανωλόπουλος(10π), Οκερέαφορ(6π),Μαγκί(14π),Μακφάντεν(19π),Σμιθ, Γερομίχαλος,Τσαγκαράκης(3π),Τζόουνς(15π), Γλυνιαδάκης,Κάϊσερ(3π),Μπάρλος(2π),Εζόμο.

Α.Ε.Κ.:(Σάκοτα),Τζεϊμς,Γκριν(14π),Χάρις(19π), Λαρετζάκης(3π),Καββαδάς(8π),Ξανθόπουλος(5π),Σάκοτα(17π),Άτιτς,Μπάρλοου(5π),