Νικήτρια στο θρίλερ η Λιλ! (video)

Με κεκτημένη ταχύτητα από την εκτός έδρας επικράτηση εις βάρος της Λιόν εντός της εβδομάδας, η Λιλ κυριάρχησε από την αρχή στο "Πιερ Μορουά" κόντρα στην Τουλούζ. Παρότι οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ στο πρώτο ημίχρονο, οι "λιλουά" είχαν δύο περιπτώσεις που θα μπορούσαν να πανηγυρίσουν. Στην πρώτη ο Αργεντινός Εζέκιελ Πόνσε δε μπόρεσε σε τετ α τετ να νικήσει το Λαφόντ, ενώ στη δεύτερη ο Μπενζιά είδε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αντιδρά εξαιρετικά στο δυνατό διαγώνιο σουτ που επιχείρησε.

Το δεύτερο
μέρος δεν είχε διαφορετική εικόνα, με τους γηπεδούχους να πιέζουν, αλλά να δυσκολεύονται να βγάλουν φάσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο 63ο λεπτό όμως ο Νικολά Πεπέ με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής νίκησε το Λαφόντ κι έβαλε στη σωστή ρότα το ματς για την ομάδα του. Η λανθασμένη υπόδειξη του Μπενουά Μιγιό στην εκπνοή του αγώνα για χέρι του Μπάλο Τουρέ (η μπάλα όπως φαίνεται στο replay βρίσκει το μηρό του ποδοσφαιριστή της Λιλ), έδωσε την ευκαιρία στην Τουλούζ αφενός να ισοφαρίσει, αφετέρου να ξορκίσει το κακό προηγούμενο με τις εκτελέσεις πέναλτι καθώς η ομάδα του Πασκάλ Ντιπρά μετρούσε 4 γκολ στις τελευταίες 9 εκτελέσεις στο γαλλικό πρωτάθλημα. Ο Ντελόρ σούταρε δυνατά, ο Μενιάν απέκρουσε κρατώντας το 1-0 και το "Πιερ Μορουά" πλημμύρισε από τους πανηγυρισμούς των "λιλουά" που προσπέρασαν στη κατάταξη την Τουλούζ παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.