Νέα υπέρβαση για την Πρέστον (video)

Η Πρέστον συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην Τσάμπιονσιπ. Επικράτησε με 1-0 στην έδρα της 2ης του βαθμολογικού πίνακα Κάρντιφ κέρδισε έδαφος στη βαθμολογία και δείχνει ικανή να διεκδικήσει κάτι σημαντικό, αφού βρίσκεται πλέον στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 90ο λεπτό ο Κλαρκ με κεφαλιά. Η Πρέστον ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχε επίσης ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 76
όταν ο Μπαρκουίζεν δεν μπόρεσε από πλάγια θέση να νικήσει τον τερματοφύλακα Έθεριτζ.
Σημαντικότερη στιγμή των γηπεδούχων αυτή του 6ου λεπτού των καθυστερήσεων, όταν ο Χίλι υποχρέωσε τον Μάξουελ σε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ.

Η Κάρντιφ γνώρισε για πρώτη φορά φέτος 3η διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα. Η Πρέστον διεύρυνε το δικό της αήττητο σε 9 αγωνιστικές και νίκησε στην έδρα της Κάρντιφ για πρώτη φορά μετά το 2004.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Μίλγουολ (30β) με γκολ του Μόρισον στο 55' πήρε τη νίκη κόντρα στην ΚΠΡ (27β).