Με Μότα πέρασε τον Παναθηναϊκό η Χαλκίδα

Τα θαύματα του Ηρακλή Χαλκίδας συνεχίστηκαν και στην 10η αγωνιστική της Volleyleague. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση πέρασε με 3-2 σετ (25-15, 17-25, 25-16, 22-25, 15-11) το εμπόδιο του Παναθηναϊκού στο Μετς και πανηγύρισε την πρώτη νίκη επί των «πρασίνων» στην ιστορία. Είναι η πρώτη νίκη του Ηρακλή Χαλκίδας
μετά από τρεις ήττες και η πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα που τον ανέβασε στους 15 βαθμούς μαζί με τον Φοίνικα και τη Νίκη Αιγινίου. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση ήταν ο Βραζιλιάνος Μότα που σημείωσε 27 πόντους εκ των οποίων οι 4 ήταν άσσοι.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές το σκορ κάνοντας μάλιστα μεγάλη προσπάθεια στο 4ο σετ χάρις το μπλοκ τους Πανταλέων, Σιλμπερνάγκελ. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε ο τραυματισμός του Μότα στο πόδι. Ετσι από το 3ο σετ διαγώνιος πέρασε ο Μακ Γουίλιαμ και ο Κολτσιάκης πέρασε ακραίος στο πλευρό του Μότα.

«Κάναμε πολύ μεγάλη προσπάθεια και τηρουμένων των αναλλογιών ήταν θετικό που οδηγήσαμε τον αγώνα στο τάι μπρέι. Κάθε πόντος είναι σημαντικός σε αυτή τη δύσκολη στιγμή. Ερχεται δύσκολο πρόγραμμα με Φοίνικα και Ολυμπιακό» τόνισε ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος. Από την πλευρά του ο κόουτς του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης στάθηκε στον τραυματισμό του Μότα: «Παρόλο που κάναμε ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα με προβάδισμα 21-11 στο 1ο σετ επηρεαστήκαμε από τον τραυματισμό του Μότα. Έκανα εσωτερικές αλλαγές μέχρι να μας βγει το κατάλληλο σχήμα. Παίζαμε χωρίς διαγώνιο στο 2ο σετ και ο Μακ Γουίλιαμ έκανε την προσπάθεια του. Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία στο 4ο σετ όπου προηγηθήκαμε 21-18 αλλά δεν το αξιοποιήσαμε. Κρατάμε τη νίκη και πάμε για δύσκολο αγώνα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης».

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 14 (8/12 επ., 6 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Μπέλος 13 (10/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 15 (13/32 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Πανταλέων 7 (2/8 επ., 5 μπλοκ), Μπολζάνι 12 (10/30 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες) / Γκούζντα (λ, 75% υπ. - 42% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 2 (2/8 επ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 4 (1/13 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 9 (4/12 επ., 5 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Τσολάκος 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Μότα 27 (22/46 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 42% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 87% υπ. - 53% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Κοντούλης 2 (2 άσσοι).