Κάδιθ – Σεβίλλη 2-2: Ντέρμπι γεμάτο ένταση και γκολ (vid)

Γεμάτο ένταση το πρώτο ημίχρονο με την Κάδιθ να παίρνει το προβάδισμα στο 8ο λεπτό με τον Κρις Ράμος (1-0). Η ομάδα του Σέρχιο Γκονζάλεθ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ματσίς που επέστρεψε στην 11αδα (2-0, 28ο λεπτό). Δύο γκολ που ήρθαν από λάθη της Σεβίλλης στο μισό της γήπεδο.

Η Σεβίλλη πίεσε και ανέβασε την απόδοσή της μετά το 30ο λεπτό όπου σκόραρε με τον Σέρχιο Ράμος αλλά το γκολ ακυρώθηκε

μετά από την συνδρομή του VAR. H μείωση του σκορ ήρθε τελικά με την πολύ ωραία κεφαλιά του Λούκας Οκάμπος στο 37ο λεπτό για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (2-1). Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη είχε την κατοχή, αλλά το μόνο που κατόρθωσε ήταν να ισοφαρίσει με το πρώτο φετινό γκολ του Ιβάν Ράκιτιτς (2-2, 60ο λεπτό).

Η Σεβίλλη με την 4η ισοπαλία στα τελευταία 5 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, έφτασε τους 10 βαθμούς, παρέα με την Κάδιθ που αγνοεί την νίκη τους τελευταίους 2 μήνες,