Ιστορική πρόκριση για τον Ολυμπιακό!

Σπουδαία νίκη και παράλληλα πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup, πανηγύρισε η ομάδα του Ολυμπιακού επικρατώντας με 67-56 της Σέπσι στο κλειστό της Γλυφάδας.
Οι ερυθρόλευκες με τη νίκη αυτή, κάλυψαν τη διαφορά της ήττας στη Ρουμανία με 59-55 και εξασφάλισαν το εισιτήριο για τους 16 του Eurocup για πρώτη φορά στην ιστορία τους! Ο Ολυμπιακός
θα βρει στον δρόμο του την Ισπανική Χιρόνα και το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι θα διεξαχθεί στην Γλυφάδα στις 4 Ιανουαρίου. Για τον Ολυμπιακό, ξεχώρισε η Μάλτση με 17 πόντους και η Χατζηνικολάου με 12.

Οι «ερυθρόλευκες» εξαργύρωσαν την αδιαπέραστη άμυνα της δεύτερης περιόδου, όταν περιόρισαν σε μόλις 4 πόντους τις Ρουμάνες και με ρεσιτάλ παραγωγικότητας έτρεξαν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 20-4, το οποίο ολοκληρώθηκε με δύο κολλητά τρίποντα της Μάλτση, και εκτόξευσαν τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+21, 37-16 στο ημίχρονο).

Η ομάδα του Μίσσα δεν κατέβασε ταχύτητα ούτε στην τρίτη περίοδο, ένα τρίποντο της Μάζιτς έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 28 πόντους (48-20) και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος... Ο Ολυμπιακός έριξε τους ρυθμούς του στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και έφτασε χωρίς άγχος στο αποτέλεσμα που ήθελε και δεν ήταν άλλο από εξασφάλιση μίας διαφοράς πάνω από 4 πόντους, προκειμένου να καλύψει τη διαφορά της ήττας του στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 3 (1), Σταμάτη, Χατζηνικολάου 12 (1/1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάλτση 17 (4/7 τρίποντα), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 6 (7 ριμπάουντ), Αντερσον 5 (Ριμπάουντ), Μακόλι 16 )9 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 2, Καλτσίδου 11 7/7 (βολές).
ΣΕΠΣΙ (Μίκες): Ουέμπ 11 (2), Φοντέιν 1, Κιλίν, Χάμιλτον - Κάρτερ 3, Τζάνκιτς 8 (2), Κρες 9 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάρσαλ 15 (9 ριμπάουντ), Παράου 9 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Στοϊνέσκου, Χοτάνου.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-16, 55-38, 67-56