Η Νίκη έσφιξε τη θηλιά του Παναθηναϊκού

Η Νίκη έπιασε την Κηφισιά στους 17 βαθμούς και είχε κορυφαίους τους Δημητριάδη, Ντίνα και Στρούγκαρ. Ο Παναθηναϊκός έμεινε στην 11η θέση με 9 πόντους και το έργο της παραμονής του έγινε ακόμα πιο δύσκολο.

Η φάση του αγώνα, για την οποία διαμαρτύρεται ο Παναθηναϊκός, έγινε στο 4ο σετ στο 22-23. Ο Λουκούμι κέρδισε μπλοκ
άουτ με χτύπημα στην ευθεία, το σκορ έγινε 24-22 για τη Νίκη, ο Μπέλος μείωσε και ο Στρούγκαρ τελείωσε το σετ 25-23 κάνοντας το 2-2.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος το μόνο που θέλησε να πει ήταν: «Ο διαιτητής κύριος Γιώργος Γεωργουλέας είναι ένας πολύ καλός διαιτητής. Του δίνω συγχαρητήρια. Ξέρει πολύ καλά τι κάνει».

Από την πλευρά του ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης είπε: «Παρόλο που βρεθήκαμε πίσω με 2-1 σετ ύστερ από ένα κακό τρίτο σετ βρήκαμε τις λύσεις και αυτό είναι πιο σημαντικό και από την ίδια τη νίκη σε μία πολύ δύσκολη έδρα. Ο Παναθηναϊκός έχει δυναμώσει πολύ και στα πλέι άουτ όποιος παίξει μαζί του θα έχει πρόβλημα. Απλά είναι ανέτοιμος ακόμα. Ειδικά ο Καρντόσο είναι εξαιρετικός. Για αυτό θέλουμε να αποφύγουμε τα πλέι άουτ και αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει πολύ να μείνουμε στην 8αδα».

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 67 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρντόσο 30 (28/42 επ., 2 άσσοι, 52% υπ. - 35% άριστες), Μπέλος 13 (9/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (16/47 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. - 42% άριστες), Πανταλέων 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 62% υπ. - 44% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Μπολζάνι 1 (1/1 επ.)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 25% άριστες), Ντίνας 12 (6/12 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λουκούμι 6 (5/24 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 27% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 70% υπ. - 48% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/3 επ., 50% υπ. - 0% άριστες), Ρεμπούτζιας, Μήλης.