Η μπίλια στο πράσινο...

Η Μάλαγα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά στο τέλος αντέδρασε και με επί μέρους σκορ 14-5 κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο (74-71).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο στο δεύτερο η επιθετική άμυνα της Μιλάνο περιόρισε τη δράση των Ισπανών, ενώ με πρωταγωνιστές τους Μπέρτανς και Μίτσοφ το 29-22 έγινε 33-40 μέσα σε τέσσερα περίπου λεπτά (επί μέρους σκορ 18-4)!

Ο Βαζίνσκι με δύο τρίποντα στην αρχή της τρίτης περιόδου εξαφάνισε τη διαφορά των επτά πόντων που είχαν οι
Ιταλοί και από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν... χέρι, χέρι στο σκορ.

Το τρίποντο του Θίοντορ έδωσε αέρα έξι πόντων στην Αρμάνι (60-66), ωστόσο η Μάλαγα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με 9-0 σερί οι “πράσινοι” πήραν τα ηνία και δεν τα άφησαν ποτέ ξανά. Ο Ντίαθ μέχρι το 38' δεν είχε πόντο, μόνο ένα ριμπάουντ, αλλά στα τελευταία 98 δευτερόλεπτά πέτυχε το τρίποντο που έδωσε το προβάδισμα στη ομάδα του, τις δύο κρίσιμες βολές στο τέλος και δύο αμυντικά ριμπάουντ. Σίγουρα ήταν ο... ήρωας του αγώνα, με τον Μπρουκς να είναι ο κορυφαίος. Νέντοβιτς και Γκάουντλοκ είχαν 15 και 18 πόντους αντίστοιχα, όμως, τα ποσοστά τους κυμάνθηκαν σε χαμηλά επίπεδα...

Η Μάλαγα με τη νίκη αυτή βρίσκεται στην 10η θέση με ρεκόρ 6-8, ενώ η Αρμάνι στην 134 με ρεκόρ 4-10!