Εντυπωσιακή Πόρτο!

Εντυπωσιακή η Πόρτο συνέθλιψε την Μονακό με 5-2 και πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του κορυφαίου διασυλλογικού θεσμού
Η ομάδα του Κονσεισάο πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο ένατο λεπτό με τον Αμπουμπακάρ. Ο ίδιος παίκτης στο 33 έκανε το 2-0 με το πέμπτο φετινό του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ.
Στο 38 οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες καθώς Φελίπε και Γκεζάλ αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Στο 45 ο Μπραχιμί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 61 η Μονακό ο Γκλικ μείωσε σε 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Άλεξ Τέγες έκανε το 4-1. Ο Φαλκάο μείωσε σε 4-2 στο 78 και στο 88 ο Σοάρες διαμόρφωσε το τελικό 5-2. Με αυτό τον τρόπο η Πόρτο εξασφάλισε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.