Εκανε το πρώτο βήμα η Λειψία

Η Λειψία επιβλήθηκε της Μαρσέιγ με 1-0, αλλά οι Γάλλοι έχουν τον επαναληπτικό στην έδρα τους προκειμένου να πάρουν εκείνοι την πρόκριση για τους «4» του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν για ακόμα ένα ματς τη δύναμη της έδρας τους, εκεί όπου δεν έχουν γνωρίσει την ήττα σε επτά παιχνίδι .

Ετσι στο... σπίτι της η Λειψία «κέρασε» τη Μαρσέιγ την ήττα, χάρη στο τέρμα που σημείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Βέρνερ. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν φύγει με τη νίκη αν είχαν εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες των Σαρ και Μήτρογλου.

Ο Ελληνας άσος έφτασε νωρίς κοντά στο 0-1, με τον Γκουλάσι να του λέει «όχι». Αυτή ήταν και η μοναδική στιγμή που απείλησε Μήτρογλου πριν αντικατασταθεί στο 80'.