Έχασαν έδαφος Νις και Λιλ

Η ομάδα της Νίκαιας «κόλλησε» στο μηδέν με την ουραγό της βαθμολογίας Κλερμόν και απώλεσε βαθμούς για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα. Αποτελέσματα που την έχουν φέρει στην 4η θέση της Ligue 1.

Από κοντά (5η) βρίσκεται η Λιλ, η οποία μία εβδομάδα μετά την άνετη νίκη επί της Χάβρης, ηττήθηκε 3-1 από την Τουλούζ στο «Municipal». Οι «Λιλουά» προηγήθηκαν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Χάραλτσον, όμως η συνέχεια ανήκε στην Τουλούζ.

Η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνες έφερε… τούμπα το ματς μέσα σε δέκα λεπτά (Μαβίσα, Σιέρο) και «κλείδωσε» τη νίκη στο 66’ με γκολ του Νταλινγκά.

Την ίδια ώρα σημαντική εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Ρεμς, βάζοντας τέλος στο σερί αρνητικών αποτελεσμάτων. Η ομάδα του Γουίλιαμ Στιλ πέρασε από τη Χάβρη με… buzzer beater του Νταραμί στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Ρεμς είχε προηγηθεί με γκολ του Νταραμί στο 64’, με τη Χάβρη να ισοφαρίζει δέκα λεπτά αργότερα με πέναλτι του Τουρέ.