Δια πυρός και σιδήρου ο ΠΑΟΚ

Σε ένα παιχνίδι που πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Κόροιβου Αμαλιάδας στην παράταση και να πάρει μεγάλο διπλό με 87-91.

Ο Φιλ Γκος ήταν ο κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ αφού πέτυχε 25 πόντους, ενώ από κοντά σε απόδοση κινήθηκαν οι Τζόουνς και Χρυσικόπουλος, οι οποίοι πέτυχαν 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κάρσον με 28 και ο Πόσλεϊ με 21.

Στο 5-3 ανέβηκε
ο δικέφαλος του βορρά, ενώ στο 3-5 έπεσαν οι γηπεδούχοι στον Βαθμολογικό πίνακα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο ματς, κάτι που αποδεικνύεται από το γεγονός πως 3:17 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν μόλις 7-7. Σε εκείνο το σημείο ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε μπρος και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Τζόουνς και Γκος πήρε προβάδισμα 5 πόντων (11-16) στη λήξη της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να πάρουν διαφορά εννιά πόντων 20-29, όμως ο Ντεκόζι ήταν αυτός που κρατούσε τους γηπεδούχους μέσα στο ματς και με δικούς του οχτώ συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 28-31, με τον Λάκι Τζόουνς να γράφει το 28-33 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-40 στο 21:40). Ο Κόροιβος έβγαλε αντίδραση και με τον Κάρσον να σκοράρει συνεχόμενους πόντους έφτασε τη διαφορά στους δύο πόντους (43-45), 4:43 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +6 (52-58).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση με δύο μεγάλα τρίποντα του Πόσλι (58-58). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +8(58-66) με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν και πάλι (65-66, 4:12 πριν το τέλος). Με 5 συνεχόμενους πόντους από Γκος και Χρυσικόπουλο το σκορ έφτασε το 65-71, με τον Κάρσον να μειώνει στους 4 (67-71) και τον Πόσλι με τρίποντο στον έναν πόντο (70-71), 47 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στην επόμενη φάση, ο Ράουντρι έκλεψε την μπάλα, με τον Κάρσον να βάζει μπροστά την ομάδα του (72-71). Ο Απόλλωνας Τσόχλας με μία εύστοχη βολή ισοφάρισε σε 72-72, 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ΠΑΟΚ ήταν πιο σοβαρός, με καθαρό μυαλό και με σωστές λύσεις, έφτασε στη νίκη με 87-91, για τους γηπεδούχους ο Πόσλι προσπάθησε αλλά δεν ήταν αρκετός.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-33, 52-58, 72-72, 87-91.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 28 (8/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μιλεντίγιεβιτς, Ρούντρι 3 (1/6 σουτ), Ντίκερσον, ΝτεΚόζεϊ 17 (4 ριμπάουντ), Πόσλεϊ 21 (6/13 τρίποντα), Αντωνάκης, Σαχπατζίδης, Σκουλίδας 6, Σπυριδωνίδης 2, Χάινς 10 (9 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 10 (1), Κόνιαρης (0/7 σουτ), Μαργαρίτης 4, Τζόουνς 18 (3/6 δίποντα, 12/12 βολές, 12 ριμπάουντ), Τρις (0/3 σουτ), Χρυσικόπουλος 17 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 7 (1), Ζάρας 6, Κατσίβελης 2 (7 ριμπάουντ), Γκος 25 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/6 βολές).