Μπέρνλι-Λίβερπουλ 0-2: Χαμόγελα με Ζότα

Τα λάθη κυριάρχησαν στην συνολική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με γκολ του Νούνιες στο 6ο λεπτό, το 5ο του από την αρχή της χρονιάς στην Premier League. Δύο λεπτά αργότερα είχε σημαντική ευκαιρία ο Σαλάχ να σκοράρει και να δώσει από νωρίς σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του Κλοπ.

Η καλύτερη ευκαιρία της ομάδας του Κομπανί ήταν με πρωταγωνιστή τον Μπράουνχιλ στο 12ο λεπτό. Ο Σαλάχ είχε δοκάρι με ωραίο σουτ εκτός

περιοχής στο 34′, ενώ ο Εντό απείλησε τον Τράφορντ με τον τερματοφύλακα της ΜΠέρνλι να παραχωρεί δύσκολα κόρνερ στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους στο 40ο λεπτό.

Η Λίβερπουλ ήταν κακή μέχρι το 75′ στην επανάληψη χωρίς όμως να το πληρώσει στην άμυνα της. Ο Ζότα επέστρεψε μετά από τραυματισμό και σκόραρε για πρώτη φορά μετά τον Νοέμβριο διαμορφώνοντας το τελικό 0-2 και σφραγίζοντας την 5η εκτός έδρας νίκη της Λίβερπουλ στη σεζόν.