Αθλέτικ Μπιλμπάο-Οσασούνα 2-2: Απέφυγε την ήττα στο τέλος με Βιγιαλίμπρε (Highlights)

Παρά το γεγονός ότι η Οσασούνα ήταν βαθμολογικά αδιάφορη και προερχόταν από 6 ήττες στα τελευταία 7 παιχνίδια, στάθηκε πολύ καλά σε μία δύσκολη έδρα όπως το Σαν Μαμές και κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στο 40ο λεπτό σε μία φάση διαρκείας, ο Μοχίκα επιχείρησε μία σέντρα-σουτ, ο Ραούλ Γκαρθία άγγιξε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Ουνάι Σιμόν.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Οσασούνα αιφνιδίασε εκ νέου την ομάδα του Βαλβέρδε, όταν στο 47΄μετά τη βαθιά μπαλιά του Αρέσο,

ο Ρουμπέν Γκαρθία έγραψε το 0-2. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα, καθώς ένδεκα λεπτά αργότερα, μείωσαν με ωραίο δεξί σουτ του Ινιάκι Γουίλιαμς, το τρίτο γκολ στις τελευταίες δύο αγωνιστικές για τον 29χρονο. Η λύτρωση για την Αθλέτικ Μπιλμπάο ήρθε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Βιγιαλίμπρε και έτσι οι Βάσκοι κράτησαν το εντός έδρας αήττητο για 17ο συνεχόμενο παιχνίδι.