Μίλαν – Κάλιαρι 5-1: «Πάρτι» στο Σαν Σίρο οι «ροσονέρι»

Το πρώτο ημίχρονο στο «Σαν Σίρο» οι «Ροσονέρι» ήταν κυριαρχικοί επί της Κάλιαρι. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έφτασε για πρώτη φορά κοντά στο γκολ με τον Τσουκουέζε στο 35’. Τελικά, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 36’ με σκόρερ τον Μπενασέρ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0 υπέρ των «ροσονέρι».

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με πολλές αλλαγές στη σύνθεση τους . Στο 59’ οι παίκτες της Μίλαν διεύρυναν το προβάδισμα τους

με τον Πούλισικ να παίρνει την ασίστ από τον Λεάο. Στο 63’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Νάντεζ, ο οποίος πήρε την πάσα από τον Τζάπα. Στο 74’ όμως οι Μιλανέζοι “κλείδωσαν” τη νίκη με σκόρερ τον Ράιντερς. Στο 83’ ο Μπενασέρ συνεργάστηκε με τον Λεάο και εκείνος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Οι γηπεδούχοι, πάντως, δεν σταμάτησαν εκεί. Στο 87’ ο Πούλισικ έκανε το 5-1 για τους γηπεδούχους, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.