Ασταμάτητο το Λαύριο

Η εκπληκτική πορεία του Λαυρίου συνεχίστηκε για μια ακόμα αγωνιστική με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να κερδίζει τον Προμηθέα 101-87, με τον Μουρ να είναι και πάλι ο κορυφαίος.

Οι Πατρινοί με τους Χολ και Τουντζιαράκη να δίνουν λύσεις στην επίθεση, κατάφεραν μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, να πάρουν τον έλεγχο του ρυθμού και μαζί ένα μικρό προβάδισμα στην λήξη της πρώτη περιόδου, 18-25. Το προβάδισμα για την ομάδα του Γιατρά διατηρήθηκε και στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου όταν και πήρε την μέγιστη τιμή της, 29-38. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι, αντέδρασαν. Με μπροστάρη τον Μακένζι
Μουρ, το Λαύριο «έτρεξε» ένα επί μέρους 19-5 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με μια μικρή διαφορά, 48-43. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη, με τους Γκρέι και Νίξον να δίνουν σκορ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και τους 16 πόντους, στην τρίτη περίοδο, 76-60. Κάπου εκεί ουσιαστικά ο αγώνας τελείωσε αφού οι φιλοξενούμενοι όσο και αν προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να φτάσουν τόσο κοντά για απειλήσουν.

Ο Μακένζι Μουρ είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ , με τον Ουίγγινς να σκοράρει 16 και τον Γκρέι 14 πόντους. Για τον Προμηθέα ο Χολ τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και ο Γκίκας είχε 15 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 48-43, 72-59 και 101-87.