Άντεξε ο ΓΣΛ Φάρος

Ο ΓΣΛ Φάρος επικράτησε με 77-70 των Τρικάλων για την 5η Αγωνιστική της Basket League, παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο τέλος.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Σάφτενααρ με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από 12 πέτυχαν οι Ουέαρ και Ντρέιπερ.

Για τα Τρίκαλα 14 πόντους είχε ο Μάρεϊ και 12 ο Βασιλειάδης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους
να ξεκινούν καλύτερα και να παίρνουν διαφορά έξι πόντων (11-17) περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι όμως ισορρόπησαν και οι δύο ομάδες έκλεισαν την περίοδο ισόπαλες με 22-22.

Στο β' δεκάλεπτο ο ΓΣΛ Φάρος κυριάρχησε και ειδικά στο τελευταίο τρίλεπτο κατάφερε να ξεφύγει από το 38-32 στο στο 49-32 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν σε απόσταση τους αντιπάλους τους και στην τρίτη περίοδο, η ολοκλήρωση του οποίου τους βρήκε μπροστά με 65-47.

Στην τελευταία περίοδο όμως, το ματς έγινε ξανά ντέρμπι, με τα Τρίκαλα να «ψαλιδίζουν» την διαφορά στους τρεις πόντους με επιμέρους σκορ 23-8 (73-70, 1:33 πριν από το τέλος). Οι φιλοξενούμενοι όμως έχασαν κρίσιμα σουτ στην συνέχεια, με αποτέλεσμα ο ΓΣΛ Φάρος να κρατήσει την τρίτη φετινή νίκη, υποχρεώνοντας τα Τρίκαλα στην τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70
ΓΣΛ Φάρος: Ουέαρ 12, Ντρέιπερ 12 (1), Σάφτενααρ 25 (1), Παπαντωνίου 5 (1), Γκάλογουεϊ 6, Παπαμακάριος 9 (1), Μαραγκός 3, Μουράτος 3, Διαμαντάκος 2, Στυλιανού.
ΤΡΙΚΑΛΑ: Τζόουνς 8 (1), Σλαφτσάκης 6, Χέιλ 1, Φέισι 4, Μάρεϊ 14 (1), Λούντζης 6, Ρος 8 (2), Τέγιτς 11 (1), Βασιλειάδης 12 (2).