Αγγλία – Μάλτα 2-0: Ξύπνησε αργά, πάλι σκόραρε ο Κέιν (highlights)

Αγγαρεία έκανε στο πρώτο ημίχρονο η Αγγλία με τον μοναδικό που είχε όρεξη και ήταν αρκετά δραστήριος να είναι ο Φιλ Φόντεν. Η Μάλτα είχε δύο επικίνδυνα σουτ, περισσότερα από την Αγγλία που ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με μία μόλις τελική του Αλεξάντερ – Άρνλοντ. Άτυχη η Μάλτα στη φάση του 8ου λεπτού με τον Φόντεν να θέλει να γυρίσει στην περιοχή για τον Κέιν και τον Ενρίκο Πέπε στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0, 8ο λεπτό).

Η είσοδος των Σάκα και Γουόκερ έδωσε φρέσκο αέρα στην Αγγλία που εμφανίστηκε με περισσότερη ένταση στον αγωνιστικό

χώρο. Χωρίς να εντυπωσιάσει έφτασε σε δεύτερο γκολ μετά από εξαιρετική συνεργασία των Φόντεν, Σάκα και Κέιν, με τον φορ της Μπάγερν να φτάνει τα 62 γκολ, τα 28 στις τελευταίες 31 εμφανίσεις (2-0, 75ο λεπτό). Ντεμπούτο με την Εθνική έκανε ο ποδοσφαιριστής της Τσέλσι, Κόουλ Πάλμερ.

Η Αγγλία έφτασε τους 19 βαθμούς μετά από 7 αγώνες πετυχαίνοντας την 6η της νίκη, ενώ η Μάλτα παρέμεινε τελευταία και χωρίς βαθμό.