Αγχώθηκε, αλλά ισοφάρισε ο Ήφαιστος

Ο Ήφαιστος προηγήθηκε ως και με 24 πόντους του Περιστερίου, ωστόσο στο φινάλε αγχώθηκε μέχρι να επικρατήσει με 77-71. Στο 1-1 η σειρά.

Το ματς
Η καλή ημέρα φάνηκε από το ξεκίνημα για τους νησιώτες, που μπήκαν αγριεμένοι στο παρκέ του «Ανδρέας Σαμαράς» και πέτυχαν 30 (!) πόντους στην πρώτη περίοδο, φτάνοντας τη διαφορά στους 17 πόντους (30-13). Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Μανωλόπουλου πέτυχαν 4 τρίποντα, με τους Περιστεριώτες να μην μπορούν να βρουν απαντήσεις στην άμυνα.

Από εκεί και πέρα, το μόνο που είχε να κάνει ο Ήφαιστος
ήταν να προστατεύσει την υπέρ του διαφορά, πράγμα που έκανε με άνεση. Η διαφορά του δεκαλέπτου έμεινε αναλλοίωτη μετά το 16-16 του ημιχρόνου και αργότερα έφτασε ως τους 24 πόντους (25΄, 58-34). Ο Αργύρης Πεδουλάκης προσπάθησε να «ξυπνήσει» την ομάδα του, η διαφορά έπεσε στους 15 (60-45) στο 28΄ και στους 12 στο δεκάλεπτο (64-52) χάρη στην αφύπνιση των Βασιλόπουλου - Μπέντιλ. Ο Ήφαιστος άκουσε το ξυπνητήρι όταν η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό (64-55), προηγήθηκε με 70-58, όμως κάπου εκεί κόλλησε στο σκορ και το 8-0 του Περιστερίου έκανε το παιχνίδι ντέρμπι στο φινάλε (70-66, 38΄).

Το γόρδιο δεσμό για τους νησιώτες έκοψε ο Σπύρος Μούρτος με μεγάλο τρίποντο (73-66), ο Κάλαχαν απάντησε άμεσα, όμως ο Έλληνας φόργουορντ κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολες έστειλετον Ήφαιστο στο +6 (74-68) . Το μεγάλο τρίποντο του Μπέντιλ έφερε το ματς στο ένα σουτ (74-71, 1΄) και αμέσως μετά ο Σμιθ με 2/2 βολές έδωσε ανάσα (76-71, 53.2΄΄). Μετά το τάιμ άουτ ο Μπέντιλ αστόχησε σε κοντινό χουκ και ο Σμιθ τελείωσε το παιχνίδι με ½ βολές, αφού το γρήγορο τρίποντο του Βασιλόπουλου ήταν άστοχο.

Για τους γηπεδούχους ο Σμιθ τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, ο Έβανς πρόσθεσε 14, ο Φρεϊμάνις 12 και ο Μούρτος 11. Για το Περιστέρι πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπέντιλ με 16, ενώ 15 πέτυχε ο Γκρέι και 11 ο Βασιλόπουλος.