Αυτό το Πρωτάθλημα δεν το χάνει η Σίτυ

Η Μάντσεστερ Σίτυ πέρασε και από την έδρα της Γιουνάιτεντ με 2-1 και πλέον καμία ομάδα δεν μοιάζει ικανή να την σταματήσει στην πορεία της προς τον τίτλο.

14η σερί νίκη για την Σίτυ που ισοφάρισε το ρεκόρ της Άρσεναλ από την περίοδο 2002-2003.

Σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες έμοιαζαν ικανές να πάρουν τη νίκη, η Σίτυ ήταν αυτή που κατάφερε να φύγει με το διπλό από το ντέρμπι του Μάντσεστερ.

Το πρώτο μέρος δεν είχε μεγάλες ευκαιρίες αλλά ο Σίλβα ήταν αυτός που στην πρώτη πολύ καλή στιγμή έκανε το 1-0 και έδωσε το προβάδισμα
στους πολίτες στο 43ο λεπτό, ενώ στο 45+2 η Ράσφορντ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ντελφ και ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Ο Νίκολας Οταμέντι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 1-2, έπειτα από γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή, σκορ που κράτησαν μέχρι τέλους οι παίκτες του Γκουαρδιόλα, παρά τις προσπάθειες της Γιουνάιτεντ.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Γουέστ Χαμ - Τσέλσι 1-0 (6' Αρναούτοβιτς)
Μπέρνλι - Γουότφορντ 1-0 (45' Άρφιλντ)
Κρίσταλ Πάλας - Μπόρνμουθ 2-2 (41' πέν. Μιλοβόγεβιτς, 44' Νταν / 10' και 45' Ντεφόου)
Χάντερσφιλντ - Μπράιτον 2-0 (12' και 43' Μουνιέ)
Σουόνσι - Γουέστ Μπρομ 1-0 (81' Μπονί)
Τότεναμ - Στόουκ 5-1 (21' αυτ. Σόκρος, 53' Σον Χέουνγκ-Μιν, 54' και 65' Κέιν / 80' Σόκρος)
Νιούκαστλ - Λέστερ 2-3 (4' Χοσέλου, 73' Γκέιλ / 20' Μαχρέζ, 60' Γκρέι, 86' αυτ. Αγιόθε Πέρεθ)

Κυριακή

Σαουθάμπτον - Άρσεναλ 1-1 (3' Όστιν / 88' Ζιρού)
Λίβερπουλ - Έβερτον 1-1 (42' Σαλάχ / 77' πέν. Ρούνεϊ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (45'+2 Ράσφορντ / 43' Νταβίντ Σίλβα, 54' Οταμέντι)