Ωραίος ο νέος, αλλιώς ο παλιός...

Μετά από 15 χρόνια, 8 μήνες και 6 ημέρες το Μόρατσα, η έδρα της Μποντούτσνοστ φιλοξένησε παιχνίδι Ευρωλίγκα, αλλά η Αρμάνι άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων στο τέλος και έφτασε στη νίκη με 71-82.

Η Αρμάνι με 3 καινούριους στην 5αδα της μπήκε με πατημένο το γκάζι και με τους Νέντοβιτς-Τζέιμς να οδηγούν προηγήθηκε με 15 λίγο πριν το τέλος του 10λέπτου. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Τζίκιτς με επιμέρους σκορ 10-2 μείωσε στους 4, 38-42, αλλά τότε πήρε μπροστά ο Κουζμίνσκας για το 31-42 του ημιχρόνου. Ίδια ιστορία και στο δεύτερο ημίχρονο με την Αρμάνι να προηγείται με διψήφια διαφορά και
την Μποντούτσνοστ να επιστρέφει. Μετά το 71-74 2.33 πριν το τέλος της αναμέτρησης, οι Ιταλοί κλείδωσαν την άμυνα τους έτρεξαν σερί 8-0 και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Η Μπουντούτσνοστ κυριάρχησε στα ριμπάουντ μαζεύοντας 20 επιθετικά, αλλά ήταν τραγικά άστοχη. Ξεχώρισε ο Κλαρκ με 22 πόντους, αλλά 9/19 εντός παιδιάς. Από την άλλη πλευρά υπήρχαν 5 διψήφιοι, με εξαιρετικό τον Μίτσοφ. Ο Τζέιμς με τους 13 πόντους που πέτυχε, ξεπέρασε τους 1000 στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα.