Η Μπέτις πανηγύρισε στο ντέρμπι της Σεβίλλης (video)

01:14 7/1/2018 - Πηγή: iApopsi

Ένα «χορταστικό» αγώνα, με χαμένες ευκαιρίες και 8 γκολ, παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο «Sánchez Pizjuán». Τελικά στο «derbi sevillano» νικήτρια ήταν η Μπέτις που επικράτησε της Σεβίλλης με 5-3.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Φαμπιάν Ρουίθ, μόλις στο πρώτο λεπτό. Ο Γουισάμ Μπεν Γεντέρ ισοφάρισε στο 13′ αλλά οι «βερδιμπλάνκος» μπήκαν και πάλι σε… θέση οδηγού με τον Ζουαΐρ Φεντάλ (21′). Η Σεβίλλη έφερε το ματς στα ίσια με τον

Σίμον Κιάερ στο 40′. Όμως μέσα σε δύο λεπτά η Μπέτις ξαναπήρε προβάδισμα και μάλιστα με διαφορά δύο γκολ. Χάρη στους Ρεζά Ντουρμίσι (63′) και Σέρχιο Λεόν (65′). Ο Κλεμάν Λανγκλέ στο 67′ έδωσε νέες ελπίδες στους γηπεδούχους. Αλλά οι φιλοξενούμενοι, στις καθυστερήσεις, τις «σκότωσαν» με το γκολ του Κριστιάν Τέγιο (90’+5′).

Η επιστροφή του Ντιέγκο Κόστα με τη φανέλα της Ατλέτικο Μαδρίτης στο πρωτάθλημα, είχε γλυκόπικρη γεύση. Σκόραρε και αποβλήθηκε (με 2η κίτρινη) για τον πανηγυρισμό του (68′). Πάντως οι «ροχιμπλάνκος» έφυγαν νικητές από το ντέρμπι με τη συμπολίτισσα Χετάφε με 2-0. Το σκορ για τους γηπεδούχους είχε «ανοίξει» ο Άνχελ Κορέα στο 18′.

Με ανατροπή η Βαλένθια επικράτησε της Ζιρόνα με 2-1 και διατηρήθηκε στην 3η θέση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πόρτου (8′). Οι «νυχτερίδες» ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Ραμάλιο (27′) και πήραν τους τρεις πόντους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Παρέχο (48′).