Η Κηφισιά θα συμμετάσχει τη νέα περίοδο στο CEV Challenge Cup, καθώς -παρά την ήττα με 3-1 σετ (25-21, 25-19, 24-26, 25-18) από τον Πήγασο Πολίχνης-  το τρίτο κερδισμένο σετ της έδωσε το «καύσιμο» που χρειαζόταν για να «κλειδώσει» την 5η θέση στη Volley League.

Το κρίσιμο 3ο σετ

χαρακτηρίστηκε από συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να φθάνουν στο 19-16, αλλά με τους Κηφισιώτες, με διαδοχικούς πόντους στο σερβίς, να προσπερνούν με 19-20. Το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων πήγε σε διπλό σετ μπολ 22-24, με επίθεση του Σπηλιώτη, όμως ο Πήγασος άντεξε ισοφαρίζοντας 24-24. Ακολούθησε φάση διαρκείας με την Κηφισιά να φθάσει σε νέο σετ μπολ 24-25, με το μπλοκ του Τζάρα να κλείνει το σετ 24-26, στέλνοντας την ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη στα ευρωπαϊκά σαλόνια.

«Απόψε κάναμε τα αδύνατα δυνατά για να πάρουμε ένα σετ. Ο Πήγασος έκανε τρομερό παιχνίδι, πιθανότατα το καλύτερο φετινό του. Θέλαμε τη νίκη, αλλά να μην είμαστε “αχάριστοι”» δήλωσε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 3π. (3/4επ., 50%υπ., 25%αρ.), Μαυροβουνιώτης 17 (13/23επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67%υπ., 56%αρ.), Προύσαλης 6 (3/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Αρμενάκης 17 (6/11επ., 10 μπλοκ, 1 άσσος), Χάζελντεν 26 (21/37επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι) / Μπουράκης (λ. – 81%υπ., 50%αρ.), Στουντζίνσκι 10 (10/17επ., 67%υπ., 46%αρ.), Μίλης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Γκλαντστόουν 9π. (4/9επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Στιβαχτής, Ρέγκο Ρικάρντο 16 (14/29επ., 2 άσσοι, 34%υπ., 16%αρ.), Μπόγιτς 13 (12/29επ., 1 μπλοκ, 48%υπ., 24%αρ.), Σπηλιώτης 6 (4/4επ., 2 μπλοκ), Οκοσάνοβιτς 17 (17/33επ.) / Βελούδης (λ. – 60%υπ., 30%αρ.), Χασμπάλα, Παύλου, Τζάρας 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Παπαγεωργίου 1 (1/1επ.), Φωλιάς (λ., 38%υπ., 38%αρ.)

The post Volley League: «Καρδιοχτύπια στο φιλέ» και ευρωπαϊκή πρόκριση για τον ΑΟΠ Κηφισιάς appeared first on Ενυπόγραφα.