«Όρθιο» για 30 λεπτά κόντρα στον Ολυμπιακό το Ρέθυμνο Cretan Kings

Παρά τη δύσκολη αποστολή στο ΣΕΦ το Ρέθυμνο Cretan Kings κατάφερε να παίξει στα ίσια τον Ολυμπιακό για 30 λεπτά, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 90-72, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Ενέργεια και πάθος ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν στο σημερινό παιχνίδι

την ομάδα του Ρεθύμνου, η οποία ανταποκρίθηκε στο 100% στις απαιτήσεις του αγώνα. Για περισσότερο από ένα ημίχρονο οι παίκτες των Κρητικών όχι μόνο κατάφεραν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ, αλλά να διατηρούν το προβάδισμα έως και το 23ο λεπτό (48-51).

Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν τη γ’ περίοδο με το υπέρ τους 69-65, ενώ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου πάτησαν «γκάζι» και με σερί 13-0 εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αστοχία των παικτών των φιλοξενούμενων. Με αυτόν τον τρόπο το Ρέθυμνο Cretan Kings γνώρισε την 4η ήττα του, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη».

Εξαιρετικό ήταν το ντεμπούτο του Μάλκολμ Άρμστεντ, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ. Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ρεθύμνου ήταν ο Ρόμπερτσον με 14 πόντους, με τους Ντάνιελς (12π.) και Γκούντγουιν (11π.) να ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 66-89, 69-65, 90-72.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 12 (1/6τρ.), Πρίντεζης 6 (6ριμπ.), Παπανικολάου 7, Ρόμπερτς 18 (3), ΜακΛίν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 16 (3), Γουίλτζερ.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 12 (1), Κώττας 1, Μούντι 5 (1), Ρόμπερτσον 14 (2), Άρμστεντ 13 (3), Γκούντγουιν 11 (2), Μέντλοκ 4 (1), Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5(1).