Πάλεψε η Εθνική αλλά ηττήθηκε από την Σλοβενία

Η Εθνική μας ομάδα δεν κατάφερε να νικήσει την Σλοβενία, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα της στο Ευρωμπάσκετ, με 78-72.

Μετά τη χθεσινή ήττα από τη Γαλλία (95-87), η "επίσημη αγαπημένη" έβγαλε αντίδραση και παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένη, ιδιαίτερα σε άμυνα και ριμπάουντ, ωστόσο έχασε στο φινάλε και στις λεπτομέρειες το κρίσιμο

σημερινό παιχνίδι.

Οι Σλοβένοι συνέχισαν ακάθεκτοι κάνοντας το 3Χ3 στον 1ο όμιλο και πλέον αποτελούν φαβορί για την πρωτιά, ενώ η ελληνική ομάδα που έχει μία νίκη σε τρεις αναμετρήσεις, θα διεκδικήσει την πρόκριση στα δύο ματς που ακολουθούν στο Ελσίνκι, αρχικά με την οικοδέσποινα Φινλανδία την Τρίτη και στη συνέχεια με την Πολωνία την Τετάρτη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν ξεκίνησε καλά στον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με -10 πόντους (23-13) στην πρώτη περίοδο. Στη συνέχεια "ξύπνησε" όμως παρέμενε πίσω στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει με 35-30 υπέρ των Σλοβένων. Η ομάδα του Κώστα Μίσσα εμφανίστηκε πιο αποφασιστική στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ηρεμία και συγκέντρωση στην άμυνα και υπομονή στην επίθεση με καλή κυκλοφορία, έκανε ένα 0-9 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, πηγαίνοντας στο +4 (35-39). Η αντίδραση της Σλοβενίας ήρθε με τον Ράντολφ (38-39), με τους Παπαγιάννη και Σλούκα να στέλνουν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο +7 (38-45), αλλά τον Ντόντσιτς να κάνει εκ νέου τη… ζημιά (43-45). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με την Ελλάδα όμως όχι μόνο να διατηρείται μπροστά, αλλά να πηγαίνει ακόμη και στο +8 (48-56), στο ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα διαφύλαξαν το προβάδισμά τους και έτσι η λήξη της τρίτης περιόδου, τους βρήκε στο +6 (52-58).

Ό,τι έχτισε στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, το γκρέμισε στην τέταρτη η Ελλάδα, που δέχτηκε 28 πόντους. Οι διεθνείς μας βιάστηκαν να παίξουν με τον χρόνο, κάνοντας μεγάλες και άστοχες επιθέσεις, με αποτέλεσμα να "κολλήσουν" και έτσι η Σλοβενία να παραμένει στο παιχνίδι (60-62). Εκεί, ήρθε ο Παππάς από τον πάγκο και έδωσε επιθετικές λύσεις (64-66), αλλά ο Ντόντσιτς είχε "ζεσταθεί" για τα καλά, με αποτέλεσμα να κάνει τεράστια ζημιά με το σκοράρισμα και τη δημιουργία του, δίνοντας στην ομάδα του Κοκόσκοφ το προβάδισμα (70-66), στα 3:00’’ πριν τη λήξη. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μίσσα δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, πλησιάζοντας στον πόντο (71-70), στο 1:30’’. Ωστόσο, ο Ντράγκιτς δεν είχε πει την τελευταία του… λέξη, στέλνοντας μόνος του την Σλοβενία στο +5 (75-70), στα 22’’. Αυτό, έκοψε κάθε ελπίδα για να διεκδικήσει το ματς η Εθνική μας και έτσι μοιραία γνώρισε την ήττα με το τελικό 78-72.

Η Ελλάδα πλήρωσε για μία ακόμη φορά την αδυναμία της να σκοράρει με συνέπεια από μακρινή απόσταση. Εβαλε 50 από τους 72 πόντους της μέσα από τη ρακέτα και είχε 4/27 σουτ εκτός αυτής.

Κορυφαίος ήταν ο Σλούκας με 18 πόντους, με τους Παπαγιάννη και Πρίντεζη να τον ακολουθούν, έχοντας από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72

Σλοβενία (Κοκόσκοβ): Ράντολφ 8, Ντράγκιτς 20, Νίκολιτς, Πρέπελιτς 16, Μούριτς 6, Μπλάζιτς, Βίτνμαρ 6 (9ρ.), Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 22 (7/12σ.).

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 6, Μπουρούσης 9, Σλούκας 18 (6ασ.), Παππάς 10, Παπαγιάννης 10 (3κ.), Πρίντεζης 10 (10ρ.), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (6ρ.), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο.