Ημίχρονο: Κροατία-Ελλάδα 3-1

Όλα στραβά πήγαν για την Εθνική μας ομάδα στο πρώτο ημίχρονο του πρώτου αγώνα μπαράζ με την Κροατία στο Ζάγκρεμπ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρίσκεται πίσω στο σκορ με 3-1 μετά τα πρώτα 45 λεπτά του κρίσιμου παιχνιδιού, παρουσιάζοντας πολύ κακή αμυντική λειτουργία με τεράστια κενά.

Στο 13΄ άνοιξε το σκορ ο Μόντριτς με πέναλτι που κέρδισε ο Κάλινιτς, όταν ο Καρνέζης έκανε κακό κοντρόλ, έχασε την μπάλα και στη συνέχεια τον ανέτρεψε. Στο 19ο λεπτό ο Κάλινιτς με τακουνάκι όντας αμαρκάριστος στην καρδιά της ελληνικής άμυνας έκανε το 2-0.

Η Εθνική μείωσε στο 30΄ με κεφαλιά του Παπασταθόπουλου μετά από κόρνερ του Φορτούνη, όμως πάνω που άρχισε να ισορροπεί και ξαναμπήκε στο ματς, οι Κροάτες πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 34΄, με κοντινή κεφαλιά του Πέρισιτς που βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή μας.