Η Μπαρτσελόνα στον τελικό με τριάρα στην Ρεάλ μέσα στο "Μπερναμπέου" (VIDEO)

Η Μπαρτσελόνα έκανε "περίπατο" μέσα στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", επικρατώντας με το θριαμβευτικό 0-3 της Ρεάλ Μαδρίτης και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στο "Καμπ Νου".

Μεγάλος πρωταγωνιστής στην εφματική νίκη των Καταλανών ήταν ο Λουίς Σουάρες που σκόραρε δύο φορές. Και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Ο Ουρουγουανός άνοιξε το σκορ στο 50΄ με κοντινό πλασέ. Στο 69΄ έγινε το 0-2 με αυτογκόλ του

Βαράν έπειτα από παράλληλο γύρισμα του Ντεμπελέ στην περιοχή κι ενώ πίεζε ο Σουάρες τον Γάλλο αμυντικό της Ρεάλ. Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα από τον Σουάρες στο 73ο λεπτό του παιχνιδιού.

Οι "μπλαουγκράνα" θα παίξουν στον τελικό για 5η συνεχόμενη φορά, διεκδικώντας το 31ο Κόπα Ντελ Ρέι της ιστορίας τους.

Συνθέσεις:

Ρεάλ Μαδρίτης (Σαντιάγο Σολάρι): Κέιλορ Νάβας, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Καρβαχάλ, Ρεγκιλόν, Καζεμίρο (75' Βαλβέρδε), Κρόος, Μόντριτς, Λούκας Βάθκεθ (68' Μπέιλ), Βινίσιους (81' Ασένσιο), Μπενζεμά

Μπαρτσελονα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ, Σεμέντο, Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς (85' Αρτούρ), Σέρζι Ρομπέρτο, Ράκιτιτς, Ντεμπελέ (75' Κουτίνιο), Μέσι, Λουίς Σουάρες.