Ολυμπιακός - Μακάμπι 94-64: ''Ερυθρόλευκο'' ξέσπασμα στο ΣΕΦ!

Ολυμπιακός - Μακάμπι 94-64: Κάμψη ήταν και... πάει! Ο Ολυμπιακός πάτησε... delete στις εμφανίσεις κόντρα σε ΠΑΟΚ και Μπασκόνια και ''σκόρπισε'' τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ, φτάνοντας στην 13η νίκη του στη διοργάνωση, σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Euroleague.

Η

ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου φάνηκε αποφασισμένη να αντιστρέψει το κλίμα της προηγούμενης εβδομάδας από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου πήρε μια διαφορά οκτώ πόντων και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω, κλείνοντας το ημίχρονο στο +13 (53-40), το τρίτο δεκάλεπτο στο +19 (70-51) και το ματς στο +30 (94-64)

Το μόνο αρνητικό για τους ''ερυθρόλευκους'' ήταν η αποχώρηση του Τζαμέλ ΜακΛιν, ο οποίος αγωνίστηκε ακριβώς για πέντε λεπτά, προτού αποχωρήσει με πρόβλημα τραυματισμού. Όσο πάτησε στο παρκέ, ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός, έχοντας 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σπανούλης, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους, μοιράζοντας επτά ασίστ. Παράλληλα, άλλοι τρεις ''ερυθρόλευκοι'' τελείωσαν διψήφιοι: ΜακΛίν (12π), Μιλουτίνοφ (12π) και Παπαπέτρου (11π). Για τη Μακάμπι διασώθηκαν οι Πιερ Τζάκσον (13π) και Άλεξ Τάιους (10π).

Τα δεκάλεπτα: 34-16, 54-40, 70-51, 94-64